Jak wyczyścić pamięć w telefonie z Androidem i po co to robić?

Powolne działanie smartfona może mieć swoją przyczynę w dawno nieczyszczonej pamięci. Zgromadzenie dużej ilości niepotrzebnych danych może negatywnie odbić się na wydajności telefonu. W jaki sposób wyczyścić pamięć w smartfonie z Androidem, aby urządzenie było szybkie jak Ferrari? Odpowiadamy!

Czyszczenie pamięci telefonu, czyli co konkretnie?

Wolno działający smartfon to zmora wielu osób. Czym to jest spowodowane? Zazwyczaj spowolnienie procesów urządzenia jest związane z zaśmieceniem pamięci telefonu. Aby zapobiec spadkom prędkości działania smartfona, warto regularnie czyścić rzeczoną pamięć, a więc pozbywać się niepotrzebnych elementów. Jak to zrobić? 

Po pierwsze, trzeba przejrzeć zainstalowane na telefonie aplikacje. Wiele z nich zajmuje dość sporo miejsca w pamięci, a zatem dobrze jest usunąć te, z których się już nie korzysta. Następnym krokiem jest pozbycie się zbędnych zdjęć. Czasami dzieje się tak, że w galerii telefonu są obecne rozmazane fotografie lub przypadkowo zrobione zrzuty ekranu. Elementy te są niepotrzebne i zabierają miejsce, a zatem trzeba je usunąć. Warto również rozważyć przechowywanie zdjęć w chmurze.

Reklama

Jak wyczyścić pamięć w telefonie z Androidem?

Telefony z systemem Android mają bardzo ciekawą funkcję, która w znaczący sposób może ułatwić wyczyszczenie pamięci i tym samym przyspieszyć działanie smartfona. Aby pozbyć się elementów zaśmiecających pamięć, należy wejść w "Ustawienia", a następnie kliknąć na "Pamięć wewnętrzna". W tym miejscu dokładnie widać, które pliki zajmują najwięcej miejsca. 

Po kliknięciu na "Zwolnij miejsce" powinna uruchomić się aplikacja "Files", dzięki której przeprowadzenie gruntownych porządków okaże się niezwykle proste. Wskaże nam ona obecne w smartfonie duplikaty zdjęć, niewyraźne fotografie, stare zrzuty ekranu czy nieużywane aplikacje. W ten sposób można łatwo zorientować się, co zajmuje najwięcej miejsca w pamięci i usunąć faktycznie niepotrzebne pliki.

Czy wyczyszczenie pamięci zawsze przyspieszy telefon?

W większości przypadków przeprowadzenie gruntownych porządków w urządzeniu może przyspieszyć jego działanie. W dużym skrócie – mniej śmieci w pamięci telefonu ułatwia systemowi działanie. Jednak okazuje się, że nie w każdym przypadku czyszczenie pamięci będzie skuteczne. W szczególności chodzi tu o starsze modele smartfonów. 

Technologia nieustannie idzie do przodu. Z roku na rok na rynek trafiają coraz to lepsze smartfony wyposażone w wysoce wydajne podzespoły. W porównaniu z nowymi telefonami, te sprzed 7-8 lat wydają się już starociami. Urządzenia, które lata świetności mają już dawno za sobą, zwykle zawierają mniejszą pamięć i gorsze procesory. Wobec tego, w ich przypadku, wyczyszczenie pamięci niekoniecznie sprawi, że będą działały na najwyższych obrotach. Wówczas warto zastanowić się nad zmianą sprzętu.

Przeczytaj też:

Jak wyczyścić pamięć? Telefon przyspieszy i będzie jak nowy

Google Chrome prościej informuje o zużyciu pamięci przez karty

Dysk SSD. Jedna zmiana i twój komputer przyspieszy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy