RMF24: Smartfon odbiera ci rozum?

O tym, że masowe użytkowanie ułatwiających nam życie smartfonów może ograniczać nasze zdolności do zapamiętywania, dobrze wiemy.

Ile numerów telefonów pamiętamy? Czy nie uzależniliśmy się za bardzo od smartfonów?
Ile numerów telefonów pamiętamy? Czy nie uzależniliśmy się za bardzo od smartfonów?123RF/PICSEL

Wystarczy porównać liczbę numerów telefonów, które byliśmy w stanie wyrecytować "z głowy" jeszcze 15 lat temu a obecnie. Wyniki najnowszych badań, opublikowanych na łamach czasopisma "Computers in Human Behavior" przez naukowców z University of Waterloo sugeruje jednak, że zagrożenie może iść nawet dalej, bo smartfony oduczają nas myślenia.

W smartfonie wszystko mamy pod ręką, książkę telefoniczną, notes, internet, nawigację. Nie tylko nie musimy przypominać sobie numerów telefonów, ale nie musimy zastanawiać się, jak nazywała się ta kawiarnia z wyborną kawą na starym mieście, przy której ulicy była księgarnia, gdzie kiedyś kupiliśmy taniej książkę, o której i gdzie wreszcie mieliśmy się spotkać z przyjaciółmi. Nie musimy nawet zastanawiać się którym tramwajem możemy tam dojechać i na którym przystanku wysiąść. Wszystko możemy na bieżąco sprawdzić.

Zdaniem Kanadyjczyków te możliwości sprawiają, że stajemy się intelektualnie leniwi, nie chce nam się nad niczym zastanawiać, nie próbujemy też sobie niczego przypomnieć. Na tym nie koniec, nie poświęcamy nawet chwili czasu na analizę sytuacji, dokonanie wyboru, próbujemy natychmiast znaleźć w internecie, na forach jakieś rozwiązanie naszego problemu, opinie, które ułatwią nam decyzję. To niestety może stopniowo zmniejszać poziom naszej inteligencji.

Trzy eksperymenty, przeprowadzone z udziałem 660 ochotników pokazują, że ci z nas, którzy myślą bardziej intuicyjnie, opierają się przy podejmowaniu decyzji na niejasnym wewnętrznym przekonaniu, czy instynkcie, częściej oddają się "we władanie" smartfona i stają się bardziej leniwi intelektualnie. "Szukają nawet informacji, które znają lub mogą łatwo zdobyć poza internetem, nie chce im się jednak nawet włożyć w to najmniejszego wysiłku" - opisuje współautor pracy, Gordon Pennycook.

Nieco lepiej opierają się presji smartfona osoby o umyśle analitycznym, które wolą znaleźć zawsze logiczne rozwiązanie problemu. Badania pokazują, że przeciętnie mniej czasu spędzają one wykorzystując w smartfonie internetowe wyszukiwarki.

"Wiele lat badań pokazało już, że w rozwiązywaniu problemów życia codziennego zawsze staramy się minimalizować wysiłek, wszystko wskazuje na to, że z czasem będziemy "podpierać" się gadżetami elektronicznymi nawet częściej" - mówi kolejny z autorów, Nathaniel Barr. To niekoniecznie dobrze wpłynie na naszą inteligencję. Pilnujmy, by jednak czasem się od ekranu odrywać.

RMF24.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas