Xiaomi 14 pierwszym smartfonem z czipem Snapdragon 8 Gen 3. Bez zaskoczenia

Xiaomi 14 zadebiutuje w czwartek i został ogłoszony jako pierwszy smartfon z czipem Snapdragon 8 Gen 3. Nastąpiło to w trakcie specjalnej konferencji Qualcomma poświęconej nowym rozwiązaniom. Obyło się więc bez zaskoczenia. Już od kilku lat kolejne flagowce Xiaomi są pierwszymi, które dostają nowego Snapdragona.

Qualcomm zorganizował 24 października konferencję, gdzie zaprezentował nowe produkty. Wśród nich znalazł się procesor Snapdragon 8 Gen 3, czyli nowy czip dla flagowców z Androidem. Który smartfon zadebiutuje na rynku jako pierwszym z tym układem? Obyło się bez niespodzianek i będzie to Xiaomi 14.

Xiaomi 14 zaprezentowany przez Williama Lu

Zapowiedź padła z ust jednego z założycieli chińskiej firmy, czyli Williama Lu, który pojawił się na scenie w trakcie konferencji Qualcomma ze smartfonem Xiaomi 14 w dłoni. Będzie to pierwszy telefon z procesorem Snapdragon 8 Gen 3, co zakładały już plotki. Z czasem nowy SoC trafi także do flagowców innych marek.

Reklama

"Teraz chcę się z wami podzielić tym, że 26 tego miesiąca — jeszcze tylko jeden dzień — wprowadzamy na rynek Xiaomi 14. A ten model ma układ Snapdragon 8 Gen 3" — powiedział Lu w trakcie wydarzenia Qualcomma

Xiaomi 14 to nowy flagowiec, który otrzyma aparat fotograficzny z logo firmy Leica. Wiemy, że kamera składa się z trzech obiektywów, a w modelu Pro będą cztery. Firma pochwaliła się także ekranem C8, który będzie bardzo jasny (3000 nitów) oraz oprogramowaniem HyperOS, które zastąpi MIUI. Oficjalna premiera telefonów odbędzie się 26 października, ale termin dotyczy na razie Chin. W Europie na nowe flagowce poczekamy dłużej.

Snapdragon 8 Gen 3 to bardzo mocny czip

Snapdragon 8 Gen 3 to procesor, który wkrótce trafi nie tylko pod obudowę Xiaomi 14, ale też flagowców innych marek. Nowy czip Qualcomma składa się z ośmiu rdzeni CPU, z których najwydajniejszym jest Cortex-X4 taktowany zegarem 3,3 GHz. Producent chwali się, że układ oferuje o 30 proc. lepszą wydajność względem Snapdragona 8 Gen 2, a w przypadku GPU można liczyć na 25 proc. zysk. Nowy SoC oferuje również duże możliwości pod kątem przetwarzania zadań opartych na sztucznej inteligencji. Tutaj jednak warto mieć na uwadze, że Qualcomm daje partnerom wolną rękę i to od nich zależy implementacja poszczególnych rozwiązań.

Po Xiaomi 14 czeka nas premiera także innych flagowców ze Snapdragonem 8 Gen 3. Procesor trafi do chińskich telefonów marek OnePlus, Realme czy IQOO. Wykorzysta go również Samsung w serii Galaxy S24, której premiery spodziewamy się na początku 2024 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Xiaomi | Smartfon | Qualcomm | Android | Qualcomm Snapdragon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy