Za drogie smartfony sprawią, że 5G okaże się porażką? Jest to bardzo prawdopodobne!

Czyżby już niebawem miało się okazać, że problemem dla rozwoju sieci 5G jest nie infrastruktura, ale klienci, którzy coraz mniej chętnie wydają na nowe urządzenia duże kwoty?

Cykl wymiany smartfonów znacznie zwolnił w ostatnich latach i użytkownicy z różnych powodów decydują się na dłuższe korzystanie ze swoich urządzeń mobilnych. Producenci i eksperci przewidywali, że rozwój sieci 5G znacznie przyspieszy ten proces, wprowadzając go na zupełnie nowy poziom, ale wygląda na to, że mogli się mylić, a barierą okażą się najprawdopodobniej ceny smartfonów, a przynajmniej tak sugeruje Brad Akyuz, branżowy analityk z NPD Connected Intelligence. Od jakichś dwóch lat flagowe smartfony są wyceniane na kwoty w okolicach 1000 USD i choć klienci powoli przyzwyczajają się do takich sum, to nie znaczy wcale, że chętnie je wydają.

Reklama

Jak bowiem wynika z danych zgromadzonych przez NPD Group za pomocą serwisu Mobile Phone Tracking, mniej niż 10% konsumentów decyduje się zapłacić za smartfon więcej niż tysiąc dolarów. A biorąc pod uwagę koszty implementacji modemów 5G w urządzeniach mobilnych, nie spodziewamy się słuchawek tańszych niż 1200 USD. W przyszłym roku trend ten zapewne się utrzyma, co może oznaczać, że rozwój sieci 5G zostanie znacznie spowolniony i to nie przez problemy z infrastrukturą czy technologią, ale z czysto ekonomicznych względów, bo użytkownicy mogą uznać je za zbyt drogie albo swoje obecne słuchawki za jeszcze wystarczające. 

Coraz częściej pojawiają się również obawy o to, czy technologia 5G jest wystarczająco skalowalna, choćby ze względu na mocno ograniczony zasięg i wymagania z zakresu linii wzroku. A jeszcze inni eksperci sugerują, że na drodze do implementacji stanąć mogą również ograniczenia termalne, więc chociaż producenci próbują nas przekonać, że to jedyna słuszna opcja, to w rzeczywistości może być jeszcze różnie. Tak czy inaczej, amerykańscy operatorzy sieci komórkowej stawiają wszystko na jedną kartę, bo czterech największych graczy spędziło 2019 rok na przygotowywaniu swojej infrastruktury pod sieci 5G, licząc na to, że klienci jednak zdecydują się na zakup potrzebnego urządzenia i przesiadkę. 

Źródło: GeekWeek.pl/NPD Group

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy