Atmosfera ziemska się rozszerza. Przyczyną zmiany klimatu
Najnowsze badania ujawniły, że ziemska atmosfera rozszerza się wskutek zmian klimatu. Dokładnie mowa o tropopauzie, która jest górną granicą troposfery – najniższej warstwy atmosfery. Odnotowano, że tropopauza podnosi się o 50 metrów co dekadę począwszy od 1980 roku. Jaki wpływ na człowieka mogą mieć te zmiany?
Wyniki badań były opublikowane w czasopiśmie naukowym Science Advances. Wyjaśniają one dokładnie związek zmian klimatu z podnoszeniem się górnej granicy troposfery.
Badania ujawniły, że co najmniej od 1980 roku tropopauza podnosiła się o 50 metrów co dekadę, przy czym zjawisko to uległo intensyfikacji po roku 2000 i wynosiło 53 metry na 10 lat.
Co to jest tropopauza?
Granica pomiędzy troposferą a stratosferą nazywana jest tropopauzą. Troposfera jest najniższą warstwą atmosfery, której grubość zależy od szerokości geograficznej. Najcieńsza jest nad biegunami i wynosi około 6-8 metrów, a najgrubsza w okolicach równika. Jej miąższość wynosi tam nawet 20 kilometrów.
To właśnie w troposferze dochodzi do większości zjawisk atmosferycznych. Grubość tej warstwy jest również zależna od pór roku. Latem się ona rozszerza, a zimą - zmniejsza.
Naukowcy uważają, że rozszerzanie się troposfery jest już na alarmującym poziomie. Analizy danych atmosferycznych, takich jak ciśnienie, temperatura i wilgotność, pokazują, że wzrost zawartości gazów cieplarnianych w dolnych warstwach atmosfery przyczynia się do podnoszenia tropopauzy.
Pomimo stwierdzenia zjawiska, naukowcy nie wiedzą jeszcze, jakie skutki przyniesie ono w przyszłości. Badacze sugerują, że prawdopodobnie samoloty będą zmuszone latać na wyższych pułapach, aby uniknąć turbulencji związanych ze zjawiskami atmosferycznymi w troposferze.