Biblie są autentyczne. Bezcenny skarb znaleziony na strychu
"Biblie brzeskie" zostały odkryte niedaleko Opola. Starodawne księgi pochodzą z XVI wieku i naukowcy z Katowic potwierdzili ich autentyczność, co udało się dokonać m.in. za sprawą specjalistycznych analiz mikrobiologicznych. Odkryte starodruki uznaje się za wielki wkład w polską historię oraz literaturę.
!["Biblie brzeskie" odkryte koło Opola. Potwierdzono ich autentyczność.](https://i.iplsc.com/000KKQG9IAUHSKGM-C322-F4.webp)
Spis treści:
Nietypowe odkrycie miało miejsce pod koniec zeszłego roku. Wtedy w okolicy miejscowości Pokój niedaleko Opola udało się znaleźć dwa egzemplarze starych ksiąg, na które natrafiono na strychu podczas remontu domu. To "Biblie brzeskie", które powstały w drugiej połowie XVI wieku. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście są to oryginały, a nie powstałe w późniejszym czasie kopie.
"Biblie brzeskie" odkryte koło Opola są autentyczne
Znalezione księgi zostały przetransportowane do Katowic, gdzie następnie je zbadano. "Biblie brzeskie" poddano dezynfekcji oraz przeprowadzono analizę mikrobiologiczną. Badania miały wykazać, czy są to oryginalne księgi sprzed kilku wieków. Jaki był rezultat ekspertyzy?
Odkryte księgi są prawdziwe. Ich autentyczność potwierdził dr Sławomir Marchel z Archiwum Państwowego w Opolu. Ekspertyza wykazała, że oba egzemplarze pochodzą z 1563 r. Nakład wynosił około tysiąca sztuk, ale do dziś przetrwało tylko nieco ponad 100 z nich.
Jak odkryte starodruki znalazły się w prywatnym domu nieopodal Opola? Tego nie wiadomo. Przypuszcza się, ale nie jest to pewna informacja, że znalezione księgi mogły być częścią biblioteki książęcej Wittenbergów z miejscowości Pokój. Inna hipoteza wskazuje na działającą w pobliżu w XIX wieku szkołę protestancką, gdzie mogły służyć do nauki dzieciom. Warto dodać, że pracownicy Archiwum Państwowego w Opolu prowadzą dalsze badania, które powinny pozwolić na uzyskanie odpowiedzi na kolejne pytania.
Nie wiemy, w jaki sposób egzemplarze Biblii brzeskiej, wydanej w XVI wieku przez jednego z Radziwiłłów, trafiły na Górny Śląsk i dlaczego ktoś je tak ukrył. Jednak możemy mówić o dużej dozie szczęścia, że mające czterysta lat książki, pomimo tak trudnych warunków, dotrwały do naszych czasów. Z pewnością to odkrycie to swego rodzaju sensacja na skalę krajową
"Biblie brzeskie" to nieoceniony wkład w polską literaturę i historię
Naukowcy nie maj złudzeń. "Biblie brzeskie" miały wielki wkład w polską historię oraz literaturę. Dlaczego? Starodruki wydrukowano w XVI wieku w Brześciu Litewskim i jest to jeden z pierwszych polskich przekładów Pisma Świętego.
Biblia brzeska jest pierwszym przekładem Pisma Świętego na język polski, służącym protestantom, posługującym się tym językiem. Musimy pamiętać, że osobista lektura Biblii jest dla ewangelików jednym z filarów wiary, a więc analfabetyzm był grzechem
Odkryte księgi nie są w dobrym stanie. W jednym egzemplarzu brakuje okładki oraz wielu stron. Mimo to stanowią bardzo cenne znalezisko naukowe związane z historią Polski. "Biblie brzeskie" zostaną odpowiednio zabezpieczone przez konserwatorów. Nie będzie to jednak proste zadanie i szacuje się, że potrwa kilka lat. W ramach ciekawostki warto dodać, że w Polsce jest jeden egzemplarz Biblii Gutenberga. Wartość księgi szacuje się na 140 mln zł!