Co skrywa Bałtyk? Nie każdy zna te tajemnice Morza Bałtyckiego
Morze Bałtyckie jest bardzo ciekawym akwenem, który warto lepiej poznać. Zdziwić mogą już sam jego wiek, poziom zasolenia i głębokość, a jeszcze więcej niezwykłości dodają mu jego historia i poczynione na dnie Bałtyku odkrycia. Myślisz, że wiesz wszystko o Morzu Bałtyckim? Sprawdź poniższe zestawienie, a prawdopodobnie nieźle się zaskoczysz. Może przy okazji zainspiruje Cię to do podróży nad Bałtyk poza sezonem?
Spis treści:
Co roku nad Bałtyk jeździ mnóstwo osób, które chcą zrelaksować się na plaży, pozwiedzać nadmorskie kurorty, czy oddać się sportom wodnym. Plaże w miejscowościach takich jak Sopot, Kołobrzeg, czy Łeba przyciągają każdego roku setki tysięcy turystów. Uroki nadmorskich miejscowości oraz wyższe stężenie jodu przyciągają nad Bałtyk także w innych miesiącach, nie tylko latem.
Ale Morze Bałtyckie to nie tylko Polska. Bałtyk łączy ze sobą linią brzegową wiele innych krajów, a w każdym z tych miejsc znaleźć można nadmorskie kurorty, unikalne widoki i ciekawe atrakcje. Ponadto niektóre ciekawostki o Bałtyku mogą wywołać ciarki. Co warto wiedzieć o Morzu Bałtyckim?
Ciekawostki o Morzu Bałtyckim. Bałtyk w liczbach
- Ile krajów ma dostęp do Bałtyku?
Zajmujące ok. 415 tys. km² Morze Bałtyckie jest bardzo ciasno otoczone lądem, stąd określa się je morzem śródlądowym. Bałtyk łączy ze sobą linią brzegową aż 9 krajów: Danię, Estonię, Finlandię, Litwę, Łotwę, Niemcy, Polskę, Rosję i Szwecję. Ze względu na swoje położenie w północnej strefie klimatu umiarkowanego Morze Bałtyckie jest morzem chłodnym.
- Czy woda w Morzu Bałtyckim jest słona?
Morze Bałtyckie jest najmniej zasolonym morzem na świecie. Woda w Bałtyku zawiera średnio 7 gram soli na litr. Z tego powodu mówi się, że to morze słonawe. Za takim stanem rzeczy stoi duży spływ wód rzecznych i opadowych, względnie niskie temperatury i związane z tym wolniejsze tempo parowania wody, oraz ciasne otoczenie lądem, a więc i utrudniony dopływ wód oceanicznych.
- Bałtyk - najmłodsze morze
Morze Bałtyckie uznawane jest za najmłodsze morze na świecie. Jego historia rozpoczyna się wraz z końcem epoki lodowcowej ok. 14 tys. lat temu. Bałtyk był początkowo jeziorem, a według biologa Tomasza Kijewskiego charakter morski przybrał natomiast ok. 7 tys. lat temu. Morzem słonawym, mniej więcej takim, jakie znamy dziś, Bałtyk jest od ok. 4 tys. lat
- Jakie jest najgłębsze miejsce w Bałtyku?
Morze Bałtyckie dzieli się na trzy wielkie baseny: Botnicki, Gotlandzki i Bornholmski, a jego średnia głębokość wynosi ok. 52 metry. Natomiast głębokość maksymalna Morza Bałtyckiego to 459 m. Punkt ten znajduje się na północny zachód od Gotlandii - to Głębia Landsort. Jest to jednocześnie jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Bałtyku. W Sopocie stanęła instalacja artystyczna inspirowana Głębią Landsort.
Zaskakujące fakty o Morzu Bałtyckim. Nie każdy o tym wie
- Na Morzu Bałtyckim znajduje się niezwykład wyspa - Märket
Märket to maleńka wyspa na Morzu Bałtyckim, która stanowi niezwykłe kuriozum. Märket jest bowiem najmniejszą morską wyspą na świecie, której terytorium podzielono pomiędzy co najmniej dwa państwa. Długi na 300 m i szeroki na 100 m ląd, wystający z Bałtyku na zaledwie 4 metry, jest podzielony między Szwecję i Finlandię. Na wysepce znajduje się przy okazji najbardziej wysunięty na zachód punkt Finlandii. W XIX wieku została tam też postawiona latarnia morska.
- Co odkryto na dnie Bałtyku?
Na dnie Morza Bałtyckiego odkryto wiele fascynujących rzeczy, przede wszystkim wraków statków z różnych okresów historycznych. Wśród najnowszych odkryć wymienić można wrak XIX-wiecznego żaglowca wypełnionego butelkami szampana i wody mineralnej. Wrak odnaleźli polscy nurkowie. Innym niezwykłym odkryciem jest zbudowana na dnie Morza Bałtyckiego ogromna konstrukcja z epoki kamienia. Kamienny mur to jedna z największych, a przy tym potencjalnie najstarsza w Europie megastruktura tego typu.
Co skrywa Bałtyk? Amunicja, wraki, zabytki i zanieczyszczenia
- Co jest zatopione w Bałtyku?
W odmętach Bałtyku, oprócz wraków, porzuconych sieci rybackich i różnych zaskakujących jak mur z epoki kamienia skarbów, znajduje się także ogrom zatopionej broni chemicznej i konwencjonalnej. Zdaniem Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego materiały te, będące pozostałością po II wojnie światowej, są poważnym zagrożeniem dla gospodarki, środowiska i zdrowia publicznego.
- Czy Morze Bałtyckie jest silnie zanieczyszczone?
Morze Bałtyckie jest określane, jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Oprócz wspomnianej zatopionej broni, Bałtyk ma ograniczony dostęp do pobliskiego Morza Północnego, z którym łączy się tylko przez wąskie cieśniny, za to jest "bogate" w uchodzące do niego rzeki - jest ich ponad 250. To również wpływa na jego wysokie zanieczyszczenie. Do Morza Bałtyckiego trafiają bowiem w ten sposób odpady i toksyny, które w rzekach pojawiają się m.in. w wyniku wymywania przez deszcze stosowanych w rolnictwie nawozów sztucznych, nielegalnych zrzutów ścieków, powodzi, itp. Ponadto wpływ na rosnące zanieczyszczenie Bałtyku ma intensywny rozwój i uprzemysłowienie miast.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!