Czy sztuczny uśmiech sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi?

W życiu zdarzają się takie sytuacje, które wymuszają na nas sztuczny uśmiech. Zastanawiające jest to, czy ten udawany "dowód radości" ma wpływ na to, jak się faktycznie czujemy. Naukowcy zadali sobie to pytanie również w przeszłości. Badanie z 1988 roku miało to potwierdzać, ale metaanaliza przeprowadzona w 2016 roku nie przyniosła takich samych wniosków. Jak zatem jest? Odpowiedzi poszukano ponownie w tym roku.

Czy sztuczny uśmiech ma szansę poprawić nasz nastrój?
Czy sztuczny uśmiech ma szansę poprawić nasz nastrój?Chris J. DavisUnsplash

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Nature Human Behavior" wzięło udział około 3800 ochotników z 19 krajów. Jeśli wiedzieliby oni, co jest przedmiotem badań, całość mogłaby się nie udać. Powiedziano im zatem, że celem jest sprawdzenie, jak małe ruchy i rozproszenie uwagi wpływają na zdolności rozwiązywania zadań matematycznych i podążania za instrukcjami, takimi jak "umieść lewą rękę za głową i mrugaj raz na sekundę przez 5 sekund".

W jednym z zadań ochotnicy musieli umieścić długopis między zębami lub trzymać go wargami - była to kopia badania z 1988 roku, jednak w tym wypadku nie użyto dodatkowo kreskówki, a pod koniec oceniano uczucie szczęścia, a nie rozbawienia. W drugim zadaniu badani naśladowali ukazanych na zdjęciach śmiejących się lub mających neutralny wyraz twarzy aktorów. W trzecim natomiast zostali poproszeni o to, aby przyjęli radosny wyraz twarzy poprzez uniesienie policzków i kącików ust albo nie okazywali emocji.

Po każdym zadaniu uczestnicy rozwiązywali proste zadanie matematyczne, kwestionariusz określający szczęście i niepokój, a także ankietę dotyczącą gniewu, zmęczenia i zakłopotania.

Udawanie uśmiechu może wpłynąć na nasz nastrój? Wyniki badań

Jak się okazało, poczucie szczęścia wzrosło przy każdej sytuacji związanej z uśmiechaniem się, natomiast efekt ten był bardziej wyraźny w przypadku zadań związanych z mimiką.

"Zgodnie z wcześniejszą analizą, wyniki te sugerują, że informacje zwrotne z twarzy mogą nie tylko wzmacniać trwające uczucia szczęścia, ale także inicjować je w neutralnych kontekstach"
piszą badacze.

Połowa uczestników oglądała w trakcie eksperymentu serię optymistycznych obrazów dla każdego zadania związanego z uśmiechaniem się. Sprawdzano w ten sposób, czy wpływ uśmiechu na szczęście jest większy w obecności pozytywnych bodźców.

Wyniki pokazały, że efekt szczęścia pojawiał się zarówno w obecności, jak i przy braku bodźców emocjonalnych. Jak piszą badacze, udawanie uśmiechu może wpływać na nasz nastrój, gdyż ludzie wnioskują, że są szczęśliwi z powodu uśmiechu lub dlatego że uśmiechanie się automatycznie aktywuje procesy biologiczne związane z emocjami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas