Druk 3D organicznej elektroniki? Tak, to możliwe

Drukowanie 3D elektroniki organicznej w ostatnich latach stało się niezwykle obiecującą technologią ze względu na nowe, potencjalne zastosowania w wielu dziedzinach, np. w nanoelektronice, czy w biomedycynie.

Mikrodruk 3D będzie przyszłością biomedycyny?
Mikrodruk 3D będzie przyszłością biomedycyny?123RF/PICSEL

Technologia litografii wielofotonowej (MPL) jest uważana za najnowocześniejszą wśród tego typu metod. W najnowszym artykule opublikowanym w Advanced Materials, naukowcy wykazali, że proces wytwarzania elektroniki można przeprowadzić bazując na szkle i elastycznym podłożu polimerowym - poli(dimetylosilosan). Pozwoliło to na zwiększenie przewodności elektrycznej drukowanego organicznego półprzewodnika o ponad 10 razy.

Zespół badawczy, podczas swoich badań, wytworzył różnego rodzaju urządzenia mikroelektroniczne, w tym płytkę wykonaną "mikrodrukiem", która składała się z wielu elementów elektrycznych oraz szeregu mikrokondensatorów. W ten sposób chcieli zademonstrować potencjalne zastosowania elektroniczne, które byłyby oparte na żywicy kompozytowej OS.

Naukowcy stworzyli niezwykłe mikrostruktury
Naukowcy stworzyli niezwykłe mikrostrukturyDadras-Toussi O. et al. 2022. Multiphoton Lithography of Organic Semiconductor Devices for 3D Printing of Flexible Electronic Circuits, Biosensors, and Bioelectronics/Advanced Materials/Open Accessmateriały prasowe
W tym artykule wprowadziliśmy nową światłoczułą żywicę domieszkowaną organicznym materiałem półprzewodnikowym (OS) w celu wytworzenia wysoce przewodzących mikrostruktur 3D o wysokiej jakości cechach strukturalnych w procesie MPL
prof. Mohammad Reza Abidian z University of Houston Cullen College of Engineering

Zastosowanie najnowszej technologii druku 3D - MPL

Trójwymiarowe "biodrukowanie" organicznych mikrourządzeń półprzewodnikowych opartych na MPL posiada potencjał w dziedzinach biomedycznych, w tym inżynierii tkankowej, bioelektronice i biosensorach.

Naukowcy z powodzeniem włączyli bioaktywne cząstki, m.in. lamininę i oksydazę glukozową do mikrostruktur kompozytowych OS (OSCM).

Jak poinformował prof. Abidian: - Oceniliśmy również biokompatybilność struktur kompozytowych OS poprzez hodowlę limfocytów, a mianowicie komórek T śledziony i komórek B, na wyprodukowanych powierzchniach i porównaliśmy je z powierzchniami kontrolnymi. Po siedmiu dniach hodowli polimery kompozytowe OS nie wywoływały śmiertelności komórek z około 94-procentową żywotnością komórek w porównaniu z powierzchniami kontrolnymi -

Zespół badawczy wyprodukował także biosensor do wykrywania poziomu glukozy. Aby to osiągnąć, oksydaza glukozowa została zamknięta w zestalonych mikroelektrodach kompozytowych OS w procesie druku MPL. Otrzymany sprzęt był prawie 10-krotnie czulszy z wcześniej produkowanymi bioczujnikami glukozy.

- Przewidujemy, że prezentowane żywice kompozytowe OS kompatybilne z MPL utorują drogę do produkcji miękkich, bioaktywnych i przewodzących mikrostruktur do różnych zastosowań w rozwijających się dziedzinach elastycznej bioelektroniki, biosensorów, nanoelektroniki, narządów bazujących na chipach i terapii komórkami odpornościowymi - powiedział Abidian.

Wojenny śmiech. Ukraińscy komicy pomagają przetrwać gehennę© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas