Dysk z Nebry: Zagadka, której nie potrafimy rozwiązać

Miedź użyta do jego budowy pochodzi z Alp, złoto z Karpat. Powstał w epoce brązu. Kim byli twórcy dysku z Nebry? Skąd posiadali tak zaawansowaną wiedzę astronomiczną? To ciągle otwarte pytania...

W roku 2001 szwajcarska policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy usiłowali wywieźć z Niemiec tajemniczy przedmiot. Zeznali oni, że wykonany z brązu dysk z umieszczonymi na nim złotymi wyobrażeniami słońca, księżyca oraz gwiazd znaleźli dwa lata wcześniej w trakcie nielegalnych poszukiwań archeologicznych w rejonie miasteczka Nebra w centralnych Niemczech.

W środowisku naukowym zawrzało, gdyż okazało się, że dysk z  Nebry pochodzi z  przełomu III i II tysiąclecia przed naszą erą. Oznaczałoby to, że uważane dotąd za barbarzyńskie ludy zamieszkujące Europę Środkową posiadały już w epoce brązu zaawansowaną wiedzę astronomiczną. 

Reklama

Do czego służyła ta pradawna mapa nieba? Badacze nie wypowiadają się w tej kwestii jednoznacznie, ale wiele wskazuje na to, że tarcza pozwalała korygować różnice między rokiem księżycowym a słonecznym. 

Do tej pory sądzono, że w  owym czasie tak rozwiniętą wiedzę na temat ruchu ciał niebieskich posiadali tylko egipscy kapłani. Jak się okazuje, mogli ją znać także europejscy "barbarzyńcy"... 


Świat Tajemnic
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy