Dzieci uczą się języka jeszcze przed narodzeniem. To kształtuje ich mózg

Zespół badaczy zaobserwował specyficzne zmiany we wzorcach mózgowych noworodków pod wpływem mowy, co sugeruje, że czas spędzony w łonie matki mógł być dla nich początkiem nauki języka.

Mówienie do nienarodzonego dziecka ma sens. Tak zaczyna się u niego nauka języka
Mówienie do nienarodzonego dziecka ma sens. Tak zaczyna się u niego nauka języka123rf123RF/PICSEL

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez zespół Uniwersytetu Padewskiego i opublikowanego na łamach Science Advances, mózgi noworodków reagują na kontakt z mową, co sugeruje, że zaraz po narodzinach są już dostrojone do języka matki i podstawowych rytmów mowy. Wzięły w nim udział 33 noworodki w wieku od jednego do pięciu dni, których matki były francuskojęzyczne - odtwarzano im nagrania historii o Złotowłosej i Trzech Niedźwiedziach po francusku, angielsku i hiszpańsku, badając przy tym ich wzorce mózgowe za pomocą specjalnych czepków wyposażonych w elektrody.

Dzieci uczą się języka jeszcze przed narodzeniem

Naukowcy odkryli, że podczas odtwarzania bajki po francusku, we wzorcach mózgowych noworodków pojawiała się zmiana - byli w stanie zaobserwować długoterminowe korelacje czasowe, czyli fale mózgowe powiązane ze sposobem, w jaki postrzegamy i przetwarzamy mowę. Oznacza to, że już zaraz po urodzeniu jesteśmy w stanie rozpoznać i przyswoić język, który słyszymy w łonie matki (wiadomo, że dźwięki zewnętrzne można usłyszeć po około siedmiu miesiącach ciąży).

Wyniki te stanowią jak dotąd najbardziej przekonujący dowód na to, że doświadczenia językowe kształtują funkcjonalną organizację mózgu niemowlęcia już przed urodzeniem.
napisali naukowcy w opublikowanym artykule.

Zespół odkrył również, że te oscylacje mózgu, aktywowane przez język francuski, miały szczególną częstotliwość związaną z naturalnym rytmem mowy. Ich zdaniem sugeruje to, że jesteśmy gotowi rozpocząć naukę mówienia w wieku zaledwie kilku dni, co wyjaśniałoby też nieoczekiwane zdolności uczenia się języków u ludzkich niemowląt. I nie musi to być wcale język, którym mówi nasza mama - badanie dostarcza po prostu dowodów na to, że nauka rozpoczyna się jeszcze przed urodzeniem.

I chociaż już poprzednie wykazały, że najprawdopodobniej słuchamy w łonie matki, o czym świadczy choćby fakt, że dzieci wolą głos swojej mamy, najnowsze badanie miało na celu dokładniejsze przyjrzenie się aktywności nerwowej zachodzącej u noworodków. Co więcej, mają już plan na kolejny krok - chcą sprawdzić, jak inne rodzaje dźwięku mogą wpływać na mózgi noworodków, bo istnieją np. dowody na to, że jesteśmy w stanie rozpoznać muzykę, którą słyszeliśmy wcześniej w łonie matki.

Albania: Zaprzysiężona dziewica KanunDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas