Gambit królowej? Naukowcy opracowali najnowszą klasyfikację otwarć szachowych

Naukowcy z Complexity Science Hub zebrali dane z trzech milionów gier, na podstawie których stworzyli najnowszą klasyfikację najlepszych otwarć szachowych. Partie zostały rozegrane na bezpłatnej platformie szachowej Lichess. W sumie w badaniu wzięło udział 18 253 graczy.

Dzięki badaniom naukowcy wyodrębnili nowy zestaw klasyfikacji otwarć szachowych
Dzięki badaniom naukowcy wyodrębnili nowy zestaw klasyfikacji otwarć szachowych Ulrike Mai Pixabay.com

Doprecyzowując, rozegranych zostało 3 746 135 partii szachowych z uwzględnieniem 988 różnych rozpoczęć. Otwarcie szachowe odnosi się do pierwszych ruchów wykonywanych przez przeciwników. Profesjonalni gracze mają bardzo dobrze przestudiowane wszelkie opisane rozpoczęcia w szachach.

Klasyfikacja otwarć szachowych

Dzięki badaniom naukowcy wyodrębnili nowy zestaw klasyfikacji otwarć szachowych, w tym najlepszych dla początkujących graczy. Pomoże to również uzupełnić klasyfikację standardową. Skupiono się przede wszystkim na doświadczonych zawodnikach, osiągających na platformie dobre wyniki. Analiza przeprowadzona z pomocą algorytmu pozwoliła wyodrębnić 10 grup otwarć szachowych, 7 dotyczyło najczęstszych reakcji czarnych pionów, a 3 białych.

Tradycyjny system szachowy kod ECO dzielony jest na pięć podstawowych grup: A, B, C, D i E. Podczas prowadzonej analizy zauważono ukryte podobieństwa między otwarciami szachowymi, które nie zostały uwzględnione w ECO. Co nie zmienia faktu, że tradycyjny system dalej ma swoje zalety.

Ponieważ ewoluowało to historycznie, zawiera bardzo przydatne informacje. Nasze grupowanie reprezentuje nową kolejność, która jest zbliżona do używanej i może ją wzbogacić, pokazując graczom, jak podobne są do siebie otwarcia. Nie można powiedzieć, że A20 staje się teraz B3. To byłoby jak próba wymiany słów w języku.
Mówią autorzy badania

Najczęstsze wybory a poziom gry

Zdefiniowana została sieć powiązań między rozgrywkami otwierającymi poszczególne partie pod względem stylu gry, trudności otwarć oraz częstotliwości występowania w zależności od poziomu gry gracza. Gracze z najmniejszym doświadczeniem skupiali się na najłatwiejszych rozpoczęciach, co potwierdziło korelację wyboru niektórych rozgrywek z poziomem umiejętności graczy na platformie.

W związku z czym każda grupa graczy prezentuje sobą określony poziom gry. Grupa reprezentuje określony styl gry albo bardzo ofensywny, albo raczej defensywny. Podstawowym założeniem jest to, że jeśli dana rozgrywka otwierająca wybierana jest przez wielu graczy, poziom dalszej gry będzie raczej łatwy. Sprawdzając to, które rozgrywki były najrzadsze i z jakimi wynikami gracze je wybierali, pozwoliło na wyłonienie wspomnianej już korelacji.

W naszych analizach uwzględniliśmy również graczy, którzy mieli ocenę powyżej 2000 na platformie Lichess. Wszyscy nowicjusze mogli losowo grać w dowolne partie otwierające, co wypaczyłoby nasze analizy.
Wyjaśniają naukowcy

Dla potwierdzenia słuszności swojej analizy naukowcy zasięgnęli porady arcymistrza szachowego, który jednak woli zostać anonimowy. Analiza została opublikowana w „Scientific Reports”.

Araukaria brazylijska. Święte drzewo, któremu grozi wymarcieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas