Gigantyczne fale magnetyczne oscylują wokół jądra Ziemi. Nowe odkrycie naukowców

Nowe odkrycie może pomóc naukowcom dowiedzieć się, w jaki konkretnie sposób generowane jest pole magnetyczne Ziemi. Może ono dostarczyć wskazówki na temat historii termicznej i ewolucji naszej planety.

Ziemia skrywa jeszcze wiele tajemnic
Ziemia skrywa jeszcze wiele tajemnic123RF/PICSEL

Jak ustalili naukowcy, nowo zidentyfikowane fale magnetyczne omiatają powierzchnię jądra Ziemi co siedem lat.

"Geofizycy od dawna teoretyzowali na temat istnienia takich fal, ale uważano, że mają one miejsce w znacznie dłuższych skalach czasowych, niż wykazały nasze badania. Pomiary pola magnetycznego z instrumentów opartych na powierzchni Ziemi sugerowały, że istnieje jakiś rodzaj działania fal, ale potrzebowaliśmy globalnego zasięgu oferowanego przez pomiary z kosmosu, aby ujawnić, co tak naprawdę się dzieje."
powiedział dla ESA Nicolas Gillet z University Université Grenoble Alpes

Pole magnetyczne Ziemi tworzy wokół naszej planety swojego rodzaju "bańkę ochronną", która zatrzymuje szkodliwe promieniowanie oraz zatrzymuje atmosferę przed ulatnianiem się w kosmos. Dzięki temu na powierzchni planety może rozwijać się życie.

Dr Gillet dodał: "Fale magnetyczne mogą być wyzwalane przez zakłócenia głęboko w płynnym jądrze Ziemi, prawdopodobnie związane z pióropuszami (pionowy strumień nagrzanej materii - red.). Każda fala jest określona przez jej okres i typową skalę długości, a okres jest zależy od charakterystyki sił."

Nowe badania były możliwe dzięki wykorzystaniu satelitów Swarm Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zostały one wystrzelone w 2013 roku i badają aktywność wnętrza Ziemi. Szczególnym zainteresowaniem "cieszy się" aktywność magnetyczna i dynamiczna.

Następnie badacze połączyli te dane z informacjami zbieranymi w obserwatoriach naziemnych i kosmicznych z lat 1999-2021.

Nowo odkryte fale zostały nazwane falami magneto-Coriolisa i są one ogromnymi "kolumnami magnetycznymi" ustawionymi wzdłuż osi obrotu Ziemi. Najsilniejsze są na równiku. "Krążą" wokół granicy jądra i płaszcza ziemskiego z amplitudą około 3 km rocznie i poruszają się w kierunku zachodnim z prędkością do 1500 km rocznie.

Mogą się one wiązać z innymi okresami oscylacji, których do tej pory nie jesteśmy w stanie wykryć z powodu niewystarczającej liczby danych.

Ilias Daras, Naukowiec misji Swarm, zauważył: "Obecne badania z pewnością poprawią naukowy model pola magnetycznego w zewnętrznym jądrze Ziemi. Może również dać nam nowy wgląd w przewodność elektryczną najniższej części płaszcza, a także w historię termiczną Ziemi. "

Motyl i Globus: ZbożeINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas