Globalne ocieplenie starsze niż sądziliśmy. Zaskakujące badania naukowców
Globalne ocieplenie to jeden z głównych problemów dzisiejszych czasów. Według najnowszych badań wzrostowa tendencja temperatury na Ziemi rozpoczęła się już w 1825 roku. Takie dane przedstawili chińscy naukowcy na podstawie analiz przeprowadzonych na Morzu Południowochińskim.
Badanie przeprowadzone na rafach koralowych przy Wyspach Paracelskich - położonych około 300 kilometrów na wschód od Wietnamu - sugerują, że Morze Południowochińskie zaczęło się nagrzewać już w 1825 roku.
Od tego czasu zaobserwowano tam nieprzerwany trend wzrostowy. Co ciekawe, z próbek raf koralowych wyczytano zapis klimatyczny sięgający aż 1520 roku.
Po dokładniejszym przyjrzeniu się analizom wykazano, że początkowy wzrost temperatury w XIX wieku ma związek ze zwiększoną aktywnością słońca w tym okresie oraz spadkiem aktywności wulkanów, co również przyczyniło się do ocieplenia klimatu poprzez mniejszą ilość cząstek blokujących światło w atmosferze.
Jest to istotna wiadomość, ponieważ inne badania, które również wykazywały, że globalne ocieplenie rozpoczęło się w latach 30. XIX wieku, łączyły ten fakt z niedoszacowanym wpływem emisji dwutlenku węgla we wczesnym etapie rewolucji przemysłowej.
Chiński zespół twierdzi, iż jest mało prawdopodobne, by w tamtych czasach wspomniana emisja mogła zmienić globalny klimat.
Warto dodać, że jeśli faktycznie wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi rozpoczął się wcześniej niż dotychczas sądzono, oznacza to, że mamy mniej czasu na osiągnięcie neutralności klimatycznej.