Japończycy opracowali eksperymentalny lek na porost zębów

O nowych cudownych lekach na porost włosów słyszymy co chwilę, jednak o hodowaniu zębów po utracie stałych, raczej mało się słyszy. Co jeśli zamiast wstawiać sztuczne, często bardzo drogie zęby, będziemy mogli sobie w przyszłości wyhodować te brakujące? Naukowcy z Japonii są o krok od wprowadzenia produktu na rynek.

Dzięki tej terapii będzie można wyhodować u ludzi trzeci zestaw zębów
Dzięki tej terapii będzie można wyhodować u ludzi trzeci zestaw zębówarmmypicca123RF/PICSEL

Zespół japońskich naukowców ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie można wprowadzić lek na porost zębów na rynek. Badania na zwierzętach wykazały skuteczność preparatu, w związku z czym planowane są testy na ochotnikach już w przyszłym roku. Jeżeli również i te przejdą bez zarzutu, będzie można wprowadzić lek do szerszego obiegu.

Lek na porost zębów

Naukowcy z Medical Research Institute Kitano Hospital w Osace oraz kilku innych instytucji opracowują eksperymentalne leczenie dotyczące ubytków w uzębieniu. Z każdej strony jesteśmy bombardowani reklamami oraz celebrytami promującymi nieskazitelny, biały uśmiech, co sprawia, że my też chcemy prezentować się na równym poziomie. Jednak nie wszyscy z nas są w stanie sobie pozwolić na taką opiekę dentystyczną, aby być posiadaczami nieskazitelnego uśmiechu.

Co za tym idzie, takie osoby odczuwają mniejszą satysfakcję z życia oraz spada im samoocena, co przenosi się na jakość tego życia. Statystyki są bezlitosne: 4 procent Polaków między 35 a 44 rokiem życia nie ma swoich zębów w ogóle, natomiast jeżeli chodzi o osoby po 65 roku życia, aż 25 procent nie posiada własnego uzębienia.

Pomysł na wyhodowanie nowych zębów to marzenie każdego dentysty. Pracowałem nad tym, odkąd byłem studentem.
Katsu Takahashi, główny badacz zespołu.

Blokuje białko, buduje nowe zęby

Lek oparty został na mechanizmie blokowania białka znanego jako USAG-1. Wcześniejsze badania wykazały, że u myszy, które nie posiadają genu do produkcji USAG-1, wyrastały nowe zęby. Okazuje się, że USAG-1 wchodzi w interakcje z innymi białkami, powodując zahamowanie wzrostu.

Następnym krokiem było odnalezienie przeciwciała, które blokowałoby wspomniane interakcję, jednocześnie nie powodując niechcianych skutków ubocznych w innych obszarach. Dokumentacja dotycząca badań przeprowadzonych na myszach i fretkach została opublikowana w 2021 roku. Natomiast w zeszłym miesiącu japońska gazeta Mainichi doniosła, że zespół planuje rozpoczęcie testów na ochotnikach już w lipcu 2024 roku.

Jednak nie każdy może wziąć udział w testach, naukowcy chcą skupić się na osobach, które chorują na anodoncję, czyli rzadkie schorzenie objawiające się całkowitym brakiem zębów, a nawet ich zawiązków. Gdyby u takich ludzi udało się wyhodować zęby, główny badacz Takahashi przewiduje, że lek uzyskałby zgodę organów regulujących już w 2030 roku.

Początkowo terapia skierowana byłaby do cierpiących na powyższą przypadłość dzieci. Jednak naukowcy są pełni nadziei i wierzą, że lek zostanie wprowadzony na szerszą skalę, by w przyszłości móc u ludzi hodować trzeci zestaw zębów. Zwłaszcza u tych osób, które utraciły stałe uzębienie z powodu chorób dziąseł lub innych schorzeń.

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas