Myj zęby, bo ich choroby mogą powodować kurczenie mózgu
Gdyby dotychczasowe argumenty przemawiające za szczególnym dbaniem o stan uzębienia nie były wystarczające, to mamy jeszcze jeden - choroby zębów powodują kurczenie się części części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i zdolność uczenia się.
Zdrowe zęby a funkcjonowanie mózgu
Nowe badanie przeprowadzone na japońskim Uniwersytecie Tohoku sugeruje, że problemy z zębami mogą powodować kurczenie się hipokampa, czyli części mózgu, która kontroluje pamięć i zdolność uczenia się. Mówiąc krótko, sami narażamy się w ten sposób na demencję oraz zwiększone ryzyko zachorowania na Alzheimera.
Odkrycie opiera się na eksperymencie, który trwał ponad cztery lata i obejmował 172 uczestników, których mediana wieku wynosiła 67 lat. Co warto jednak podkreślić, nie jest wcale pierwsze, bo już badanie opublikowane w 2021 roku sugerowało, że wraz z utratą zębów wzrasta ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych, a inne z 2022 r., w którym uwzględniono modele zwierzęce, wskazywało na zmiany neurodegeneracyjne.
Niemniej jako pierwsze pozwoliło dowiedzieć się, jak na choroby dziąseł i utratę zębów reaguje określona część mózgu, czyli hipokamp:
Badanie to miało na celu wyjaśnienie związku między liczbą obecnych zębów (NTP) a atrofią hipokampa w zależności od ciężkości zapalenia przyzębia (choroby, która uszkadza tkanki utrzymujące zęby) w populacji osób w średnim wieku i starszych
Przez cztery lata zaglądali im w zęby. Było warto
Aby zademonstrować ten związek, naukowcy przeprowadzili interesujący eksperyment, a mianowicie porównali liczbę zębów, głębokość sondowania przyzębia (parametr do pomiaru tkanki dziąseł, który powinien wynosić od jednego do trzech milimetrów) oraz objętość hipokampa 172 uczestników przed i po czterech latach.
Wtedy okazało się, że u niektórych uczestników rozwinęła się łagodna infekcja dziąseł, a u innych poważne choroby - w obu przypadkach stwierdzono zmniejszenie objętości hipokampa.
Co jeszcze ciekawsze, uczestnicy z łagodnymi infekcjami, ale mniejszą liczbą zębów i ci z poważnymi uszkodzeniami dziąseł, ale z większą liczbą zębów, doświadczyli najszybszego kurczenia się lewego obszaru hipokampa.
Odkrycia sugerują, że zatrzymanie zębów przy ciężkiej chorobie dziąseł wiąże się z atrofią mózgu. Kontrolowanie postępu choroby dziąseł poprzez regularne wizyty u dentysty ma kluczowe znaczenie, a zęby z poważnymi chorobami dziąseł mogą wymagać usunięcia i zastąpienia ich odpowiednimi urządzeniami protetycznymi
A żeby lepiej uzmysłowić sobie, o jakim kurczeniu mózgu mowa - utrata już jednego zęba u uczestników spowodowała zmniejszenie hipokampa w takim samym stopniu, jak efekt ponad roku starzenia. Mówiąc krótko, idziemy szczotkować i nitkować ząbki!