Jest potwierdzenie - COVID-19 uszkadza mózg

​Nowe badania wskazują, że pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 mają wyższy poziom białek krwi związanych z uszkodzeniami neurologicznymi od osób cierpiących na chorobę Alzheimera. To odkrycie stanowi potwierdzenie, że SARS-CoV-2 faktycznie uszkadza mózg.

SARS-CoV-2 faktycznie uszkadza mózg
SARS-CoV-2 faktycznie uszkadza mózg123RF/PICSEL

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z NYU Grossman School of Medicine wykazało wyższy poziom siedmiu markerów neurodegeneracji u pacjentów z COVID-19 w porównaniu do grupy niezakażonej SARS-CoV-2. Szczegółowe analizy wykazały, że poziomy tych markerów u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 były w krótkim czasie wyższe niż u osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera.

- Nasze wyniki sugerują, że pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19, a zwłaszcza ci, u których wystąpiły objawy neurologiczne podczas ostrej infekcji, mogą mieć poziomy markerów uszkodzenia mózgu, które są nawet wyższe niż u osób z chorobą Alzheimera - powiedziała prof. Jennifer A. Frontera z NYU Langone Health.

Naukowcy przebadali 251 pacjentów, którzy, mimo że mieli średnio 71 lat, przed hospitalizacją związaną z COVID-19 nie mieli żadnych objawów pogorszenia funkcji poznawczych lub demencji. Osoby te zostały następnie podzielone na dwie grupy: z objawami neurologicznymi podczas ostrej infekcji COVID-19 i bez takowych zaburzeń. Poziomy markerów porównano z pacjentami ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera. Żaden z 161 pacjentów z grupy kontrolnej nie chorował na COVID-19. Stopień uszkodzenia mózgu został zmierzony przy pomocy techniki Simoa.

Trzy z przebadanych markerów - karboksy-terminalna hydrolaza ubikwityny L1 (UCHL1), całkowite tau i ptau181 - są znanymi wskaźnikami śmierci komórkowej i dezaktywacji neuronów. Poziomy lekkiego polipeptydu neurofilamentów (NFL) wzrastają wraz z uszkodzeniem aksonów, przedłużeń neuronów. Z kolei kwaśne białko włókienkowe (GFAP) jest miarą uszkodzenia komórek glejowych, które wspierają neurony. Amyloidy beta 40 i 42 są białkami, o których wiadomo, że gromadzą się u pacjentów z chorobą Alzheimera. Wyniki poprzednich badań dowodzą, że całkowity tau i fosforylowany-tau-181 (ptau1818) są również specyficznymi wskaźnikami choroby Alzheimera, ale ich rola w tej chorobie pozostaje kwestią dyskusyjną.

- Uraz mózgu, który jest również związany ze wzrostem tych biomarkerów, nie oznacza, że u pacjenta rozwinie się później choroba Alzheimera lub pokrewna demencja, ale zwiększa ryzyko jej wystąpienia. Czy tego rodzaju związek istnieje u osób, które przeżyły ciężką postać COVID-19, jest pytaniem, na które musimy jak najszybciej odpowiedzieć - powiedział prof. Thomas M. Wisniewski z NYU Langone.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas