Jeździsz autobusami miejskimi, metrem lub tramwajem? Uważaj, w godzinach szczytu zwalnia w nich czas

Czy jadąc autobusem miejskim, metrem lub tramwajem podczas godzin szczytu masz wrażenie, że podróż trwa znacznie dłużej? To normalne. Badania wskazują, że nasze poczucie czasu może znacznie różnić się od tego, co pokazuje zegarek.

Kiedy jedziemy w zatłoczonym autobusie lub pociągu, czas zdaje się płynąć wolniej, w efekcie tego przejazd w godzinach szczytu wydaje się znacznie dłuższy, niż w innych porach dnia. Mimo że obiektywnie trwają tyle samo czasu.

Nasze odczucia wpływają na wybór transportu publicznego

Według badań przeprowadzonych przez interdyscyplinarny zespół Uniwersytetu Cornella okazuje się, ze jeśli przebywamy w tłumie, nasze poczucie czasu się zmienia - czas wydaje się zwalniać. To może mieć duży wpływ na wybór transportu publicznego, który promuje wiele miast.

Uczestnicy badania podróżują wirtualnym pociągiem

Choć badania na temat czynników, które mogą wpływać na postrzeganie czasu były już prowadzone, to najczęściej były zazwyczaj realizowane w warunkach laboratoryjnych przy użyciu prostych zadań i bodźców, takich jak kształty lub obrazy na ekranie komputera, przez krótki czas.

Reklama

Podczas nowatorskich badań wykorzystano technologię rozszerzonej rzeczywistości. Ponad 40 uczestników badania odbyło pięć podróży wirtualnym metrem z wykorzystaniem gogli VR. Każdej z podróży losowo przydzielono takie parametry, jak czas trwania i poziom zatłoczenia.

Po założeniu monitorów tętna i gogli badani usłyszeli komunikat "proszę stanąć z dala od zamykających się drzwi", po czym rozległ się dźwięk taki jak podczas zamykania drzwi, a następnie odgłos ruszającego metra, która zakończyła się ponownym dzwonkiem.

Poszczególne poziomy zatłoczenia dodawały jedną osobę na metr kwadratowy, w efekcie czego otrzymano tłum od 35 do 175 pasażerów. Każdy z awatarów zachowywał się jak przeciętny pasażer. Niektórzy stali, część siedziała. Zmieniali pozycje, używali smartfonów, słuchali muzyki, patrzyli wokół siebie, czytali książki i gazety.

Po zakończeniu podróży każdy uczestnik badania miał odpowiedzieć jak bardzo, w skali 1-7 nieprzyjemna była podróż, oraz miał za zadanie oszacować czas jej trwania.

Konsekwencje podróżowania w tłumie

Po zebraniu wyników okazało się, że jazda w zatłoczonym wagonie dawała odczucia wydłużenia czasu podróży średnio o 10 proc., przy czym im bardziej nieprzyjemna okazywała się podróż, tym podróż wydawała się dłuższa.

Odczucia związane z czasem mogą doprowadzić, że zamiast transportu publicznego chętniej wybierzemy samochód, co dodatkowo spowoduje wzrost zanieczyszczeń środowiska. To również bardzo ciekawe wyzwanie dla inżynierów projektujących autobusy, tramwaje, metro i pociągi. Jak zaprojektować przestrzeń, by mimo tłumu ograniczyć nasze negatywne odczucia?

Przeczytaj:

Jezus kazał otworzyć jej drzwi. Samolot musiał lądować awaryjnie

Powstał ranking najbardziej stresujących portów lotniczych na świecie. Są tu aż dwa polskie lotniska!

Największy samolot pasażerski świata z rewolucyjnym napędem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: transport publiczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy