Kiedy jest pełnia Księżyca w grudniu 2022? To będzie Zimny Księżyc

Już za kilka dni będziemy mogli obserwować ostatnią w tym roku, grudniową pełnię Księżyca. Nosi ona nazwę Zimnego Księżyca lub Księżyca Długich Nocy. Kiedy dokładnie wypada pełnia i jak wpływa na nasze samopoczucie?

  • Pełnia Księżyca to cykliczne zjawisko, podczas którego znajduje się on w opozycji do Słońca, a z ziemi można zobaczyć niemal całą jego tarczę. 
  • Pełnie Księżyca od najdawniejszych czasów fascynują ludzi, którzy upatrują w niej niezwykłego, tajemniczego wpływu na nasze życie.
  • Dziś przywiązujemy do tego mniejszą wagę, jednak wiele osób wciąż chętnie obserwuje niebo, gdy zbliża się pełnia. 

Zimny Księżyc. Kiedy wypada Pełnia Księżyca w grudniu 2022?

Grudniowa pełnia Księżyca będzie miała miejsce już za kilka dni. Wypada w czwartek, 8 grudnia 2022. Najlepszym momentem na obserwację będzie godz. 5:09, ponieważ to właśnie wtedy Księżyc będzie najbardziej okazały.

Reklama

Miłośników nocnego nieba z pewnością jednak ucieszy fakt, że wyjątkowo rozświetlony nieboskłon będą mogli podziwiać od 6 aż do 10 grudnia. 

Zimny Księżyc będzie ostatnią pełnią w 2022 roku.  

Pełnia Zimnego Księżyca lub Pełnia Długich Nocy - skąd wzięły się te nazwy?

Określenia te pochodzą z zamierzchłych czasów, gdy ludzie bacznie obserwowali zjawiska zachodzące w przyrodzie i dostosowywali do nich swój tryb życia. 

Zimna Pełnia wiąże się ze znacznym ochłodzeniem, jakie następowało na początku grudnia. Temperatury często spadają wtedy poniżej 0 stopni Celsjusza, pojawiają się również opady śniegu. 

Natomiast Pełnia Długich Nocy nawiązuje do faktu, że w grudniu bardzo wcześnie zapada zmrok, a świt wstaje późno. To właśnie w grudniu przypada najkrótszy dzień w roku, a noce wydają się ciągnąć w nieskończoność.

Również inne pełnie, przypadające na pozostałe miesiące roku mają swoje nazwy, takie jak:

  • Wilczy Księżyc - pełnia w styczniu,
  • Śnieżny Księżyc - pełnia w lutym,
  • Różowy Księżyc - kwietniowa pełnia,
  • Truskawkowy Księżyc - pełnia w czerwcu

Wszystkie nawiązują do zmian, jakie w danym okresie zachodziły w przyrodzie. Większość z nich wymyślili członkowie plemion indiańskich.

Jak pełnia księżyca wpływa na ludzki organizm?

Zbliżająca się pełnia często mocno oddziałuje na nasze samopoczucie. Najczęściej wiąże się to z problemami ze snem, ponieważ niebo w czasie pełni jest wyjątkowo mocno rozświetlone. Istnieją natomiast naukowe dowody na to, że ludzki organizm najlepiej regeneruje się w całkowitej ciemności. 

W czasie pełni wiele osób skarży się również na obniżony nastrój, problemy z koncentracją i zmęczenie. Wszystkie te objawy mogą się jednak wiązać z obniżoną jakością snu.

Czytaj również:

Pełnia księżyca - jak wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Urodzeni w czasie pełni księżyca. Mają "magiczną moc"

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pełnia księżyca | fazy księżyca | Księżyc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy