Kłamstwo lepsze od dobitnej prawdy. Zaskakujący wynik badań naukowych
Jak powszechnie wiadomo, kłamstwo nie popłaca, jednak jak się okazuje, dobitna prawda może być jeszcze gorszym rozwiązaniem, w szczególności w przypadku dzieci. Według najnowszych badań naukowych rodzice są zdecydowanie bardziej surowi wobec dosadnie szczerych pociech niż tych, którzy subtelnie kłamią.
Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, że kłamstwo jest czymś złym i nie powinniśmy z tego rodzaju manipulacji korzystać. Jednocześnie w naszym zachowaniu jest coś niespójnego, gdyż z najnowszych badań naukowych wynika, że rodzice lepiej oceniają dzieci subtelnie kłamiące od pociech dobitnie szczerych.
- Większość rodziców w pewnym momencie będzie zawstydzona lub zdenerwowana brutalną szczerością swoich dzieci. Nauka kłamstwa jest normalną częścią rozwoju społecznego dzieci - powiedziała Laure Brimbal, autorka badania.
- Nasze wyniki pokazują, że dzieci uczą się o uczciwości w dość skomplikowanym środowisku. Wydaje się, że jest to ważna umiejętność społeczna, aby kłamać, aby dopasować się do oczekiwań innych, ale dzieje się tak pomimo potencjalnie sprzecznych wiadomości od ich dorosłych opiekunów, że jest błędem kłamać... chociaż czasami bycie szczerym jest postrzegane jako nieuprzejme - dodaje.
W badaniu wzięło udział ponad 250 dorosłych Amerykanów, którzy oceniali przedstawione im na nagraniach wyreżyserowane zachowania dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Okazało się, że zdecydowanie bardziej cenili oni subtelne kłamstwa od dobitnych prawd, pomimo że jako obserwatorzy byli oni całkowicie świadomi tych kłamstw.
Przykładowo w jednym scenariuszu siostra bohatera ukrywała się pod werandą (drewnianą dobudówką poprzedzające główne wejście do budynku) przed skłóconymi z nią rodzicami. Następnie bohater, znajdując się w domu i znając tę informację, został zapytany o jej lokalizację.
Dorośli dużo bardziej cenili odpowiedź "myślę, że mogła położyć się do łóżka" (subtelne kłamstwo) niż "znajduje się ona pod werandą" (dobitna prawda).
Najbardziej cenionym wyborem przez ankietowanych była subtelna prawda, czyli w powyższym przypadku odpowiedź "myślę, że może być na zewnątrz". Najniżej oceniano dobitne kłamstwo, czyli w powyższym przypadku odpowiedź "poszła do biblioteki odrobić pracę domową".
- Nasze badanie ilustruje stopień, w jakim dorośli są niespójni w swoich ocenach i zgłaszanych przez siebie reakcjach behawioralnych wobec dzieci - stwierdziła Brimbal.
Badania opublikowano w czasopiśmie "Journal of Moral Education".