Kobieta czy mężczyzna? AI oceni - wystarczy jedna rzecz
Nowe badanie analizujące różnice w mózgach kobiet i mężczyzn przeprowadzone przez naukowców Stanford University sugeruje, że można poznać płeć człowieka po "zdjęciach jego centrum dowodzenia".
Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus? Opublikowane w National Library of Medicine badanie sugeruje, że chociaż kultura popularna często redukuje różnice między płciami do takich właśnie banałów, płeć ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Jak wyjaśniają jego autorzy, odgrywa wręcz kluczową rolę w rozwoju ludzkiego mózgu, starzeniu się oraz manifestowaniu zaburzeń psychiatrycznych i neurologicznych.
Warto tu wyjaśnić, że naukowcy od lat angażują się w dyskusje na temat wpływu płci jednostki na strukturę i funkcję mózgu. Ale chociaż wiadomo, że chromosomy płciowe odgrywają rolę w ekspozycji na hormony, ustalenie konkretnych powiązań między płcią a różnicami w mózgu stanowi poważne wyzwanie.
Są różnice między mózgiem kobiety i mężczyzny
Poprzednie badania przyniosły niespójne wnioski dotyczące różnic w strukturze i funkcjonowaniu mózgu mężczyzn i kobiet, jednak wydaje się, że prace prof. Vinoda Menona i jego zespołu przynoszą prawdziwy przełom. Wykorzystując zaawansowane techniki AI oraz obszerne zbiory danych ze skanów mózgu, osiągnęli niezwykły sukces w swoich analizach.
Opracowali nowy model sztucznej inteligencji, który jest w stanie z ponad 90 proc. dokładnością określić, czy skany mózgu należą do mężczyzny, czy też kobiety. Ta niezwykła zdolność dokładnego rozróżniania mózgów mężczyzn i kobiet sugeruje, że w narządzie tym faktycznie istnieją zauważalne różnice związane z płcią, które wcześniej przeoczyliśmy lub ich nie doceniliśmy.
Ich zdaniem otwiera to zupełnie nowe możliwości badań w dziedzinie neuronauki i sztucznej inteligencji, co może mieć potencjalne implikacje dla zrozumienia i leczenia różnych schorzeń neurologicznych i psychiatrycznych. A co konkretnego różni mózgi kobiet i mężczyzn? Jak wyjaśniają, głęboko w skomplikowanej sieci ludzkiego mózgu określone obszary "świecą jaśniej", umożliwiając identyfikację płci.
AI identyfikuje płeć w ponad 90 proc. przypadków. To dowód
Naukowcy byli wskazać tu tzw. punkty aktywne, które mają kluczowe znaczenie dla modelu sztucznej inteligencji, np. sieć trybu domyślnego, która ułatwia autorefleksję, wraz z regionami takimi jak prążkowie i sieć limbiczna, ważne dla procesu uczenia się i reakcji na nagrody. Zespół przetestował tę teorię na ok. 1500 skanach mózgu i zazwyczaj był w stanie stwierdzić, czy pochodził on od mężczyzny, czy kobiety.
To bardzo mocny dowód na to, że płeć jest solidnym wyznacznikiem organizacji ludzkiego mózgu
Następnie naukowcy postanowili sprawdzić, czy można zastosować ich model do przewidzenia, w oparciu o cechy mózgu różniące się u mężczyzn i kobiet, jak dobrze ludzie poradzą sobie z określonymi zadaniami. Stworzyli osobne modele dla mężczyzn i kobiet i jak się okazało, każdy z nich lepiej przewidywał wydajność poznawczą dla swojej płci. To pokazuje, że różnice w działaniu mózgów kobiet i mężczyzn mogą wpływać na ich zachowanie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Polecamy na Antyweb: Google wyłącza krytykowaną funkcję AI