Lepsze poznanie ludzkiego mózgu dzięki psychodelicznemu DMT

Badania nad mózgiem i zrozumienia jego funkcjonowania, to jedne z najważniejszych ze względu na pogłębiający się problem zaburzeń psychicznych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu, jak nasze mózgi konstruują naszą rzeczywistość. Dzięki podaniu ochotnikom halucynogennego DMT dokonali kluczowych obserwacji.

Naukowcy opublikowali nowe badania dotyczące wpływu halucynogennego związku N, N-dimetylotryptaminy na świadomość. Zaobserwowano związek między efektem narkotyku a rozregulowaniem kluczowego aspektu funkcji ludzkiego mózgu, co wnosi nowe spojrzenie na naturę naszego rozwiniętego trybu świadomości. Badania dostępne są w „Proceedings of the National Academy of Sciences”. 

Środki halucynogenne a mózg

DMT to środek psychoaktywny znany najbardziej z tego, że jest dodawany do amazońskiego halucynogennego naparu ayahuasca. W ramach badania wstrzyknięto uczestnikom dużą dawkę czystego DMT, co skutkowało wystąpieniem u nich halucynacji trwających około 20 minut. 

Reklama

Dzięki połączeniu rezonansu magnetycznego z elektroencefalografem udało się wykonać szczegółowe zapisy aktywności mózgu przed podaniem środka, w trakcie i po.  

Na wspomniany gradient składa się wysoko rozwinięty transmodularny biegun kory asocjacyjnej (TOP) na górnym końcu, z bardziej podstawowymi obszarami czuciowymi na dolnym. Ten element wykształcił się u ludzi późno w ewolucji naczelnych w związku z czym, jest unikalny dla ludzkiego mózgu.

Wpływ DMT na mózg

Związany jest z systemami poznawczymi takimi jak wyobraźnia czy język. Gdy DMT zaczęło oddziaływać na TOP, stał on się bardziej zintegrowany z innymi obszarami kory mózgowej, a komunikacji między odległymi od siebie obszarami drastycznie wzrosła. Naukowcy wysunęli wniosek, że psychodeliki rozregulowują ewolucyjnie niedawne części kory mózgowej. W związku z tym, że zakłócany jest istotny gradient, co zaburza konstruowanie rzeczywistości, powstają psychodeliczne wizje.  

TOP zawiera najwyższe stężenie receptorów serotoniny, dlatego w tym miejscu następuje związanie podawanych psychodelików. Zachowanie normalnych warunków do funkcjonowania tej części kory pozwala na zachowanie zdolności psychologicznych. Czyli można przyjąć, że rozróżnienie między górnymi i dolnymi partiami mózgu pozwala ludziom zachować rozwiniętą świadomość


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: psychodeliki | aktywność mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy