Lepsze poznanie ludzkiego mózgu dzięki psychodelicznemu DMT

Badania nad mózgiem i zrozumienia jego funkcjonowania, to jedne z najważniejszych ze względu na pogłębiający się problem zaburzeń psychicznych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu, jak nasze mózgi konstruują naszą rzeczywistość. Dzięki podaniu ochotnikom halucynogennego DMT dokonali kluczowych obserwacji.

Psychodeliczna aktywność mózgu pomaga zrozumieć jego funkcjonowanie
Psychodeliczna aktywność mózgu pomaga zrozumieć jego funkcjonowanie123RF/PICSEL

Naukowcy opublikowali nowe badania dotyczące wpływu halucynogennego związku N, N-dimetylotryptaminy na świadomość. Zaobserwowano związek między efektem narkotyku a rozregulowaniem kluczowego aspektu funkcji ludzkiego mózgu, co wnosi nowe spojrzenie na naturę naszego rozwiniętego trybu świadomości. Badania dostępne są w „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Środki halucynogenne a mózg

DMT to środek psychoaktywny znany najbardziej z tego, że jest dodawany do amazońskiego halucynogennego naparu ayahuasca. W ramach badania wstrzyknięto uczestnikom dużą dawkę czystego DMT, co skutkowało wystąpieniem u nich halucynacji trwających około 20 minut.

Dzięki połączeniu rezonansu magnetycznego z elektroencefalografem udało się wykonać szczegółowe zapisy aktywności mózgu przed podaniem środka, w trakcie i po.

Ta praca jest ekscytująca, ponieważ zapewnia najbardziej zaawansowany jak dotąd obraz neuroobrazowania człowieka w stanie psychodelicznym. Obraz, który się wyłania, przedstawia wywołane lekami załamanie definiującego głównego gradientu w mózg.
powiedział autor badania, dr Chris Timmerman

Na wspomniany gradient składa się wysoko rozwinięty transmodularny biegun kory asocjacyjnej (TOP) na górnym końcu, z bardziej podstawowymi obszarami czuciowymi na dolnym. Ten element wykształcił się u ludzi późno w ewolucji naczelnych w związku z czym, jest unikalny dla ludzkiego mózgu.

Wpływ DMT na mózg

Związany jest z systemami poznawczymi takimi jak wyobraźnia czy język. Gdy DMT zaczęło oddziaływać na TOP, stał on się bardziej zintegrowany z innymi obszarami kory mózgowej, a komunikacji między odległymi od siebie obszarami drastycznie wzrosła. Naukowcy wysunęli wniosek, że psychodeliki rozregulowują ewolucyjnie niedawne części kory mózgowej. W związku z tym, że zakłócany jest istotny gradient, co zaburza konstruowanie rzeczywistości, powstają psychodeliczne wizje.

TOP zawiera najwyższe stężenie receptorów serotoniny, dlatego w tym miejscu następuje związanie podawanych psychodelików. Zachowanie normalnych warunków do funkcjonowania tej części kory pozwala na zachowanie zdolności psychologicznych. Czyli można przyjąć, że rozróżnienie między górnymi i dolnymi partiami mózgu pozwala ludziom zachować rozwiniętą świadomość.

Duża część funkcji mózgu związana jest z modelowaniem lub przewidywaniem środowiska. Ludzie mają niezwykle duże mózgi i modelują niezwykle dużą część świata. Na przykład, podobnie jak w przypadku złudzeń optycznych, kiedy na coś patrzymy, część tego, co faktycznie widzimy, to nasz mózg wypełniający luki w oparciu o to, co już wiemy. W przypadku DMT zaobserwowaliśmy, że aktywność w wysoko rozwiniętych obszarach i systemach mózgu, które kodują modele szczególnie wysokiego poziomu, ulega znacznemu rozregulowaniu pod wpływem narkotyku, a to odnosi się do intensywnego „odlotu” narkotyku.
podsumowują naukowcy
Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas