Mamy dowód, że dinozaury żywiły się ssakami. "Ostatni posiłek" jednego z nich to...

Naukowcy poinformowali, że znaleźli pierwszy bezpośredni dowód na to, że dinozaury żywiły się ssakami. W skamielinie Microraptor zhaoianus, czyli małego opierzonego teropoda sprzed 120 mln lat, zachował się jego ostatni posiłek, a mianowicie... zwierzęca stopa.

Naukowcy poinformowali, że znaleźli pierwszy bezpośredni dowód na to, że dinozaury żywiły się ssakami. W skamielinie Microraptor zhaoianus, czyli małego opierzonego teropoda sprzed 120 mln lat, zachował się jego ostatni posiłek, a mianowicie... zwierzęca stopa.
Dinozaury żywiły się ssakami. "Ostatni posiłek" jednego z nich to... noga "myszy" /Ralph Attanasia III/Queen Mary University of London /materiały prasowe

Paleontolodzy, którzy postanowili ponownie przeanalizować skamieniałości dinozaura znalezione w 2000 roku, dokonali spektakularnego odkrycia - razem z nim zachował się także jego ostatni posiłek, którym była stopa ssaka, co podczas poprzednich badań przeoczyli. A mowa o Microraptor zhaoianus, czyli jednym z trzech, obok Microraptor gui i Microraptor hanqingi, znanych nam gatunków Mikroraptora, czyli niewielkiego opierzonego czteroskrzydłego teropoda z rodziny dromeozaurów, żyjącego na terenie dzisiejszych Chin we wczesnej kredzie.

W końcu mamy dowód. Dinozaury żywiły się ssakami

Microraptor zhaoianus to jeden z najmniejszych znanych okazów dorosłego dinozaura nienależącego do ptaków, bo miał zaledwie 48 cm długości, z czego 24 cm przypadały na długi, ogon. Dotychczasowe badania ujawniły, że posiadał co najmniej dwie pary skrzydeł, stąd naukowcy zakładają, że żył na drzewach, szybując po lasach w poszukiwaniu pożywienia zarówno na gałęziach, jak i na ziemi. Udało się znaleźć szczątki zawierające ptaki, jaszczurki i ryby, ale jak możemy przeczytać w nowym badaniu opublikowanym na łamach czasopisma naukowego Journal of Vertebrate Paleontology, mikroraptory dostarczały sobie białko z jeszcze jednego źródła, bo jadły też ssaki.

Reklama

A przynajmniej tak sugeruje zawartość układu pokarmowego, która zachowała się razem ze skamieniałościami Microraptor zhaoianus - między jego żebrami udało się zlokalizować kości stopy bardzo małego ssaka, mniej więcej wielkości dzisiejszej myszy. Nie udało się tu wskazać konkretnego gatunku, ale zdaniem badaczy było to niewielkie zwierzę, które żyło na ziemi i nie było zbyt dobrym wspinaczem.

Co więcej, stopa została połknięta w całości, najpewniej razem z większą częścią zwierzęcia, bo w obrębie klatki piersiowej dinozaura znajduje się też wiele niezidentyfikowanych kości. Jak jednak podkreślają naukowcy, chociaż odkrycie jest niezwykle ważne, to jednocześnie nie pozwala jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy mikroraptory bezpośrednio polowały na ssaki, czy może nie gardziły resztkami pozostawionymi przez inne gatunki. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dinozaury | ssaki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy