Mamy dowód, że dinozaury żywiły się ssakami. "Ostatni posiłek" jednego z nich to...
Naukowcy poinformowali, że znaleźli pierwszy bezpośredni dowód na to, że dinozaury żywiły się ssakami. W skamielinie Microraptor zhaoianus, czyli małego opierzonego teropoda sprzed 120 mln lat, zachował się jego ostatni posiłek, a mianowicie... zwierzęca stopa.
Paleontolodzy, którzy postanowili ponownie przeanalizować skamieniałości dinozaura znalezione w 2000 roku, dokonali spektakularnego odkrycia - razem z nim zachował się także jego ostatni posiłek, którym była stopa ssaka, co podczas poprzednich badań przeoczyli. A mowa o Microraptor zhaoianus, czyli jednym z trzech, obok Microraptor gui i Microraptor hanqingi, znanych nam gatunków Mikroraptora, czyli niewielkiego opierzonego czteroskrzydłego teropoda z rodziny dromeozaurów, żyjącego na terenie dzisiejszych Chin we wczesnej kredzie.
Microraptor zhaoianus to jeden z najmniejszych znanych okazów dorosłego dinozaura nienależącego do ptaków, bo miał zaledwie 48 cm długości, z czego 24 cm przypadały na długi, ogon. Dotychczasowe badania ujawniły, że posiadał co najmniej dwie pary skrzydeł, stąd naukowcy zakładają, że żył na drzewach, szybując po lasach w poszukiwaniu pożywienia zarówno na gałęziach, jak i na ziemi. Udało się znaleźć szczątki zawierające ptaki, jaszczurki i ryby, ale jak możemy przeczytać w nowym badaniu opublikowanym na łamach czasopisma naukowego Journal of Vertebrate Paleontology, mikroraptory dostarczały sobie białko z jeszcze jednego źródła, bo jadły też ssaki.