Mówili im "nie kopcie, bo jeszcze jakiś skarb znajdziecie...". I znaleźli!
O wyjątkowym szczęściu mogą mówić pasjonaci historii sprawdzający wykrywaczem metali pole w okolicach Brześcia Kujawskiego. Z ziemi wydobyli rzymskie artefakty, w tym złoty sygnet. To prawdziwy skarb!
To miało być kolejne, zwykłe przeszukiwanie terenu za pomocą wykrywacza metalu. Członkowie stowarzyszenia Brzescy Poszukiwacze Historii wybrali się w okolice Brześcia Kujawskiego w województwie Kujawsko-Pomorskim. Nic nie zapowiadało sensacji, kiedy nagle jeden z wykrywaczy wydał z siebie charakterystyczny dźwięk oznaczający, że w ziemi jest metalowy przedmiot. Okazało się, że natrafili na skarb pochodzący z Okresu Wpływów Rzymskich.
Wybraliśmy się na działkę, która była jedną z pierwszych na którą otrzymaliśmy zgodę od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków po założeniu stowarzyszenia. Był to nasz drugi raz na tej działce, jednak za pierwszym było nas kilku a ostatecznie wygonił nas deszcz. Tym razem pogoda nam dopisała oraz frekwencja była znacznie większa, co pozwoliło przeszukać trochę więcej terenu. Długo nie minęło jak ktoś krzyknął że znalazł złoty sygnet.
Zdjęcia znalezionych w ziemi przedmiotów zostały zaprezentowane w serwisie Zwiadowca Historii prowadzonym przez pasjonatów tajemnic z przeszłości. Wśród przedmiotów jest bardzo efektowny sygnet ze złota.
Pierścień okazał się wyjątkowym znaleziskiem, jedynym tego rodzaju w całej Polsce. Posiada bardzo ciekawe wzornictwo i został wykonany z ogromną dbałością o szczegóły. Zabytek trafi najprawdopodobniej do muzeum we Włocławku.Poszukiwacze śladów historii zgłosili o swoim odkryciu Konserwatorowi Zabytków, który uznał to wydarzenie za wyjątkowe. Okazało się, że złoty sygnet pochodzi z tzw. Okresu Wpływów Rzymskich. W ciągu roku na terenie Polski odnajduje się zaledwie tysiąc przedmiotów związanych z dawnym Imperium Rzymskim, ale zaledwie 1-2 są wykonane ze złota.
Kilka dni później poszukiwacze tajemnic razem z konserwatorem zabytków i archeologiem wrócili na teren poszukiwań, aby dokładnie go sprawdzić. I mieli rację - w ziemi znajdowało się o wiele więcej, cennych przedmiotów. Znaleziono m.in. dwie fibule czyli zapinki do szaty, a także monetę. Srebrny, rzymski denar Faustyny z II wieku n.e.
"Nie kopcie bo jeszcze skarb znajdziecie.", "Co wy skarbów szukacie?" Takie słowa słyszeliśmy nie raz. Teraz stało się to faktem. Jestem dumny że stworzyłem grupę osiągającą coraz więcej sukcesów. Najbardziej cieszy fakt, że mogę ufać członkom na tyle że nawet gdy odnajdą skarb, to zgłaszają go bez zastanowienia i wszyscy wspólnie możemy odkrywać i poznawać historię naszego regionu.
Tego typu skarby z czasów Imperium Rzymskiego są przeważnie odnajdywane na północy Polski. Tak wyjątkowe znalezisko w województwie Kujawsko-Pomorskim to wielka rzadkość i powód do dumy dla polskich badaczy tajemnic z przeszłości.