Muzyka, której słuchamy, ma związek z naszym kompasem moralnym

Naukowcy odkryli niezwykły związek między preferencjami muzycznymi ludzi a ich wartościami moralnymi. To rzuca nowe światło na głęboki wpływ, jaki muzyka może mieć na nasz kompas moralny.

Zespół naukowców z Queen Mary University w Londynie i Fundacji ISI w Turynie we Włoszech wykorzystał techniki uczenia maszynowego do analizy tekstów i cech dźwiękowych ulubionych piosenek poszczególnych osób. Okazało się, że ich preferencje muzyczne mają istotny związek z wewnętrznym kompasem moralnym.

Związek między muzyką, tekstem piosenek a zasadami moralnymi

W badaniu wzięło udział 1,4 tysiąca osób, którzy wypełniali kwestionariusze psychometryczne oceniające ich wartości moralne. Przekazali też informacje o swoich ulubionych muzykach i zespołach muzycznych. Z pięciu ulubionych piosenek każdego uczestnika wyodrębniono cechy akustyczne i liryczne, które zostały przeanalizowane z wykorzystaniem algorytmów.

Reklama

Wyniki pokazały, że kombinacja cech lirycznych i dźwiękowych przewyższa podstawowe informacje demograficzne w przewidywaniu kompasu moralnego jednostki. Takie elementy muzyczne jak wysokość dźwięków i barwa okazały się szczególnie wartościowe w przewidywaniu poczucia troski i uczciwości, a emocje wyrażane w tekstach skuteczniej przewidywały takie cechy jak lojalność, nastawienie do autorytetów i niewinność.

To nie tylko ciekawość. Wyniki mogą mieć zastosowanie w praktyce

Wyniki badań wykraczają poza zwykłą ciekawość akademicką i mogą mieć wpływ na to, jak angażujemy się w muzykę i jak ją wykorzystujemy w różnych aspektach życia. Może to utorować drogę różnym aplikacjom, od spersonalizowanych doświadczeń muzycznych po innowacyjną muzykoterapię i kampanie komunikacyjne, jak zauważył dr Kyriaki Kalimeri, starszy współautor badania i badacz w Fundacji ISI.

- Nasze badania odkryły ważny związek między muzyką a moralnością, torując drogę do głębszego zrozumienia psychologicznych wymiarów naszych doświadczeń muzycznych. Jesteśmy podekscytowani możliwością dalszego odkrywania tego bogatego i niezbadanego terytorium - podsumowała Vjosa Preniqi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: muzyka | psychologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama