Nadchodzą nowe leki przeciwbólowe. Pomogą jadowite ślimaki

​Jad ślimaków stożkowych może być podstawą przyszłych leków przeciwbólowych. Odkrycie ma tym większe znaczenie w kontekście rosnącego uzależnienia od opioidów.

Ślimak stożkowy
Ślimak stożkowy123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow starają się dowiedzieć więcej na temat unikalnej formy jadu produkowanego przez ślimaki stożkowe, drapieżne ślimaki morskie występujące w ciepłych morzach i oceanach na całym świecie.

Ich jad zawiera substancje zwane konotoksynami - peptydy o silnym działaniu neurotoksycznym - które ślimak wykorzystuje do paraliżowania swoich ofiar poprzez blokowanie części ich układów nerwowych. Peptydy konotoksyn można zmodyfikować i wykorzystać do blokowania receptorów bólu w organizmie człowieka.

Warto wspomnieć, że konotoksyny występujace u ślimaków stożkowych są niebezpieczne dla ludzi - często kończy się poważnymi obrażeniami, a nierzadko nawet zgonem. Obecnie nie istnieje antytoksyna, co oznacza, że możliwości leczenia kontaktu z mięczakiem są ograniczone.

Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow i Uniwersytetu w Southampton wykorzystają uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję, aby określić, jak jad ślimaka stożkowego oddziałuje na ludzkie mięśnie. Konieczne będzie zbadanie konotoksyny na poziomoe molekularnym. Na tej podstawie powstaną związki zdolne do oddziaływania ze szczególnym rodzajem receptorów, tzn. nikotynowymi receptorami acetylocholinowymi (ornAChR).

- Ślimak stożkowy może wydawać się mało prawdopodobną perspektywą na przełom w odkrywaniu leków, ale wytwarzane przez niego konotoksyny mają wiele intrygujących właściwości, które już okazały się obiecujące w medycynie. W tym projekcie uczestniczą czołowi brytyjscy naukowcy z wielu różnych dziedzin, aby poznać działanie konotoksyn. Następnie zastanowimy się, w jaki sposób możemy stworzyć ich nowe analogi, aby zbadać, jak skuteczne mogą być jako nowe leki w wielu zastosowaniach medycznych - powiedział dr Andrew Jamieson z Uniwersytetu w Glasgow, główny autor badań.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas