Reklama

Nadchodzi nowa szczepionka przeciwko COVID-19 - wyprodukuje ją Valneva

​Firma Valneva stworzyła szczepionkę przeciwko COVID-19, która wykazuje skuteczność w neutralizacji wariantu Omikron wirusa SARS-CoV-2 - preparat jest w końcowej fazie III fazy badań klinicznych. Będzie to pierwsza szczepionka zawierająca całego inaktywowanego wirusa, która ma być testowana w Europie.

Valneva to francuska firma biotechnologiczna, a stworzony przez nią kandydat na szczepionkę został nazwany VLA02001. Preparat działa nieco inaczej niż większość obecnie zatwierdzonych szczepionek przeciwko COVID-19, które skupiają się na prezentowaniu układowi odpornościowemu białka S SARS-CoV-2. Jest to szczepionka inaktywowana zawierająca całego wirusa. W zastrzyku podawane są kopie nieaktywnego SARS-CoV-2 (przy pomocy substancji chemicznych lub ciepła), który nie może replikować się i wywołać choroby.

Proces wykorzystany przez firmę Valneva jest bardziej tradycyjnym sposobem wytwarzania szczepionek, stosowanym od dziesięcioleci - począwszy od przełomowego preparatu Jonasa Salka przeciwko polio, a skończywszy na nowych szczepionkach przeciwko grypie sezonowej.

Reklama

VLA2001 znajduje się w III fazie badań klinicznych, które mają na celu potwierdzenie jej skuteczności w leczeniu danej choroby. Dane z ich przebiegu zostały dostarczone do organów regulacyjnych w Europie, a sam preparat powinien zostać zatwierdzony w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

W badaniach sprawdzono skuteczność przeciwciał indukowanych przez VLA2001 w zwalczaniu wariantów Delta i Omikron SARS-CoV-2. Wszystkie testowane próbki były skuteczne w neutralizacji pierwotnego szczepu SARS-CoV-2 (Alfa) i wariantu Delta. Skuteczność względem wariantu Omikron wyniosła 87 proc., czyli i tak bardzo dużo.

Warto wspomnieć, że szczepionka Valneva nie jest pierwszą zawierającą inaktywowanego wirusa. Podobnie działają chińskie preparaty Sinovac i Sinopharm, których podano już miliardy dawek. Ostatnie badania poddały w wątpliwość ich skuteczność w stosunku do wariantu Omikron. Nie jest jasne, jak na te rewelacje zareaguje firma Valneva.

Wiadomo natomiast, że VLA2001 jest bezpieczna dla pacjentów i powinna być stosunkowo łatwa w produkcji. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | valneva | szczepionka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy