Najstarsza mrówka odkryta w Brazylii. Miała cechy drapieżne
W Brazylii dokonano niesamowitego odkrycia. Naukowcy znaleźli najstarszą mrówkę w formie skamieliny, którą datuje się na ponad 100 mln lat. Owad wykazywał cechy drapieżne i należy do wymarłej podrodziny Haidomyrmecinae, znanej jako "piekielne mrówki". Odkrycie pozwoli na lepsze zrozumienie różnicowania owadów w okresie kredowym.

Najstarsza mrówka w formie skamieliny została odkryta w północno-wschodniej Brazylii i jest to duży przełom. Naukowcy nie mają złudzeń. Znalezisko przepisuje historię ewolucji tych owadów na naszej planecie i rzuca światło dzienne na nowe szczegóły związane z ekspansją tych zwierząt.
Najstarsza mrówka w formie skamieliny ma aż 113 mln lat
Naukowcy wykorzystali nowoczesne metody datowania skamielin. Te wykazały, że znaleziony okaz najstarszej mrówki zachowanej w wapieniu ma aż 113 mln lat. Pochodzi więc z okresu wczesnokredowego. Dotychczas najstarsze osobniki znajdowano zatopione w bursztynach.
Nasz zespół odkrył nowy gatunek mrówek kopalnych, stanowiący najwcześniejszy niepodważalny zapis geologiczny mrówek
Tak starej skamieliny mrówki wcześniej nie odkryto. Owad przypomina budową osobniki, które wcześniej znaleziono w innym regionie globu. To oznacza, że naukowcy mają niepowtarzalną szansę na poznanie ekspansji tych zwierząt na świecie.
Odkrycie potwierdza, że takie mrówki rozprzestrzeniały się po całym globie już w okresie wczesnokredowym i nie żyły jedynie na terenach należących obecnie do Eurazji. To oznacza jedno. Owady musiały przemieszczać się po świecie szybciej, jeszcze w czasie przed fragmentacją Gondwany.
"Piekielna mrówka" miała cechy drapieżne
Znaleziony w Brazylii okaz pochodzi z wymarłej podrodziny Haidomyrmecinae, znanej jako "piekielne mrówki". Nazwa związana jest z cechami anatomii tych zwierząt. Naukowcy przeprowadzili trójwymiarową rekonstrukcję skamieniałości za pomocą obrazowania mikrotomografii komputerowej.
"Piekielna mrówka" różniła się od tych, które znamy dziś. Owad miał wystające do przodu szczęki i rogowy występ na głowie, który mógł być używany do "przygwożdżania" ofiary.
Znalezienie tak wyspecjalizowanej anatomicznie mrówki sprzed 113 mln lat podważa nasze założenia dotyczące tego, jak szybko te owady rozwinęły złożone adaptacje. Skomplikowana morfologia sugeruje, że nawet te najwcześniejsze mrówki rozwinęły już wyrafinowane strategie drapieżne, znacznie różniące się od ich współczesnych odpowiedników
Warto dodać, że podobne osobniki drapieżnych mrówek znaleziono wcześniej w formie skamielin w Birmie, ale były one młodsze.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!