Naukowcy odkryli nowy gatunek niezniszczalnych niesporczaków... w bursztynie sprzed 16 mln lat

Środowisko naukowe nie kryje podekscytowania nowym znaleziskiem, bo to dopiero trzecia skamielina niesporczaka, jaką udało się kiedykolwiek odnaleźć. Jak to możliwe, skoro te są z nami od milionów lat?

Naukowcy odkryli właśnie zupełnie nowy gatunek niesporczaka
Naukowcy odkryli właśnie zupełnie nowy gatunek niesporczakaroyalsocietypublishing.orgmateriały prasowe

Nowa skamielina, nazwana Paradoryphoribius chronocaribbeus, chociaż liczy sobie 16 mln lat, wcale nie jest tak stara w porównaniu z pozostałymi dwiema, jakimi dysponujemy, czyli Beorn leggi i Milnesium swolenskyi, bo te datuje się odpowiednio na 78 i 98 mln lat! A jak to w ogóle możliwe, że do tej pory znaleźliśmy w sumie tylko te 3 okazy, skoro niesporczaki można znaleźć w praktycznie każdym środowisku i uznawane są za niemal niezniszczalne? 

W stanie anabiozy, czyli krańcowego obniżenia aktywności życiowej, mogą przetrwać w temperaturach od prawie zera absolutnego do ponad 150°C, przetrwać nawet 100 lat bez wody, znoszą 1000 razy silniejsze promieniowanie jonizujące niż jakiekolwiek inne zwierzę, ciśnienie 6000 atmosfer, a także ogromne zasolenie, a niestraszna im nawet podróż w kosmos. Odpowiedź jest bardzo prozaiczna, są mikroskopijnej wielkości i praktycznie nie ulegają mineralizacji, więc skamieliny z ich udziałem to ogromna rzadkość. 

Biorąc to wszystko pod uwagę śmiało można więc powiedzieć, że naukowcy mieli dużo szczęścia, że znaleźli w ogóle te 3 okazy - w przypadku tego najnowszego zbierali bursztyny z nadzieją na znalezienie w nich insektów, jak mrówki czy termity. Co więcej, temu konkretnemu przyglądali się od miesięcy i tylko traf chciał, że któryś z badaczy zauważył obok mrówek, żuka i kwiatka jeszcze jedno, mierzące zaledwie 0,6 mm ciałko. Szybko okazało się, że to niebywale dobrze zachowany niesporczak z nietkniętym pancerzem chitynowym, co pozwoliło badaczom na przeprowadzenie pierwszych tak dokładnych badań. 

Naukowcy odkryli zupełnie nowy gatunek niesporczakaroyalsocietypublishing.orgmateriały prasowe

Co więcej, poza zewnętrzną budową i pazurkami, które były widoczne również u dwóch poprzednich skamielin, nowy okaz pozwolił na wgląd w przewód pokarmowy, co było czynnikiem decydującym dla ustalenia, że to zupełnie nowy gatunek i rodzaj. Poza tym, to właśnie dzięki takim szczegółom możemy zidentyfikować zmiany zachodzące u niesporczaków przez miliony lat: 

- Kiedy spojrzy się na zewnętrzną morfologię niesporczaków, można pomyśleć, że w ciałach niesporczaków nie zaszły żadne zmiany. Ale wizualizacja wnętrza P. chronocaribbeus pomogła nam zrozumieć, jakie zmiany zaszły w ich ciałach w ciągu milionów lat. Co więcej, sugeruje, że nawet jeśli niesporczaki są takie same zewnętrznie, to wewnątrz zaszły pewne zmiany - komentują naukowcy.  

Pomimo tak ograniczonej liczby dostępnych skamielin niesporczaków, badacze wiedzą, że pochodzą z czasów tzw. eksplozji kambryjskiej, czyli okresu nagłego pojawienia się dużej ilości różnych form organizmów, mającego miejsce ok. 500 mln lat temu.

- Co znaczące, niesporczaki to wszechobecna antyczna linia, która widziała na Ziemi wszystko, od upadku dinozaurów, do ziemskiej kolonizacji przez rośliny. Jednakże wciąż są niczym linia duchów dla paleontologów, nie znaleźliśmy praktycznie żadnych skamielin
podsumowują autorzy badań.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas