Naukowcy stworzyli małe gogle VR dla myszy. Wyniki eksperymentu zachwycają

Naukowcy opracowali niewielkie gogle VR dla myszy laboratoryjnych. Celem projektu jest dowiedzenie się, jak zwierzęta postrzegają świat. Pierwsze wyniki eksperymentu są bardzo obiecujące. Koncepcja nie jest nowa, ale system iMRSIV okazał się być lepszy pod względem adaptacji przez gryzonie.

Gogle VR, które noszą ludzie, mają przeróżne zastosowania. Sam pomysł przeniesienia zwierząt do wirtualnej rzeczywistości również nie jest nowy. Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern postanowili jednak wypróbować na myszach laboratoryjnych nowe rozwiązania i uzyskane w ten sposób efekty prac są bardzo obiecujące.

Małe gogle VR dla myszy

Uczeni opracowali niewielkie gogle VR dla myszy laboratoryjnych, które to nie wymagają od gryzoni noszenia urządzenia. W zamian wykorzystano rozwiązanie, które polega na umieszczeniu zwierząt przy soczewkach na tyle blisko, że przesłaniają one całe pole widzenia. System nazwano iMRSIV. Ponadto wykorzystano specjalną bieżnię, gdzie myszy mogą biegać w miejscu.

Reklama

Pierwsze efekty testów nowych gogli VR na myszach są bardzo obiecujące. Okazało się, że gryzonie przystosowały się do systemu iMRSIV w znacznie krótszym czasie w porównaniu do starszych rozwiązań stosowanych w przeszłości.

System iMRSIV lepiej symuluje środowisko naturalne

Celem eksperymentu jest zrozumienie, jak zwierzęta postrzegają świat. Najpierw trzeba jednak jak najlepiej w warunkach laboratoryjnych odwzorować środowisko naturalne. Dzięki nowym goglom VR udało się uzyskać znacznie lepsze projekcje naturalnych wrogów gryzoni, w tym drapieżnych ptaków.

Myszy widzące "nadlatujące ptaki" reagowały w sposób naturalny, czyli na przykład zaczynały biec. Są to reakcje, które można normalnie zaobserwować w środowisku, gdzie żyją. Ponadto próbowano symulować pogoń za ofiarą, ale ta technika wymaga jeszcze dopracowania. Naukowcy widzą tu jednak ogromny potencjał.

Rozwiązanie jest tańsze i prostsze

Uczeni z Uniwersytetu Northwestern wyjaśniają, że ich gogle VR dla myszy są prostsze w budowie względem innych systemów tego typu oraz wymagają mniej nakładów finansowych. Wynika to m.in. z faktu, że w tym celu nie trzeba budować dużych i drogich stanowisk laboratoryjnych. Natomiast szybsza adaptacja ze strony gryzoni sprawia, że w konkretnym czasie można przeprowadzić więcej eksperymentów naukowych.

Specjaliści dodają, że obecnie pracują na różnego rodzaju ulepszeniami. Ma to sprawić, że iMRSIV będzie zdecydowanie bardziej wydajne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VR | myszy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy