Naukowcy w szoku. Odkryli życie pod Grenlandią, mające miliony lat

Naukowcy znaleźli pierwsze dowody na to, że życie istniało głęboko w podłożu Grenlandii już dziesiątki milionów lat temu. To najstarsze ślady na tej wyspie, które mogą dać przełom w badaniach nad rozwojem życia na Ziemi.

Naukowcy w szoku. Odkryli życie pod Grenlandią, mające miliony lat
Naukowcy w szoku. Odkryli życie pod Grenlandią, mające miliony lat123RF/PICSEL
Naukowcy w szoku. Odkryli życie pod Grenlandią, mające miliony lat
Naukowcy w szoku. Odkryli życie pod Grenlandią, mające miliony lat123RF/PICSEL

Życie pod powierzchnią

Głęboko pod naszymi stopami ukryty jest cały świat, którego prawie nie rozumiemy. Nazywany głęboką biosferą, tworzy ekosystem ukryty pod powierzchnią ziemi. Ekosystem bardzo specyficzny, bo pozbawiony słońca i z naprawdę niewielką ilością tlenu.

Jednak w nim potrafią żyć organizmy. Niewielkie mikroorganizmy są w stanie w nim przeżyć nienaruszone przez miliony lat. Sam ten fakt jest zagadką dla naukowców. Teraz odkryli, ile naprawdę takie życie może przeżyć w głębokiej biosferze.

Ukryte życie na Grenlandii

Profesor Henrik Drake z Uniwersytetu Linneusza w Szwecji wraz ze swoim zespołem odkrył unikatowe skupisko biosfery w skałach macierzystych Grenlandii. Ukryte kilkaset metrów pod powierzchnią ziemi, posiadały cenne minerały, będącymi zamkniętymi w czasie kapsułami, w których żyły różne mikroorganizmy.

Zebrane minerały poddano badaniu wieku. Wykorzystano do tego oszacowania ich ilości uranu, który rozpadł się w ołów. Okazało się, że badane minerały, mają od 64 do 75 milionów lat.

Oprócz dowodów chemicznych naukowcy odkryli w minerałach również ślady biologiczne, w szczególności bakteryjne kwasy tłuszczowe, zachowane w kryształach węglanu wapnia.

Dodatkowe badania izotopów siarki w minerałach potwierdziły, że zostały stworzone przez bakterie. Tym samym potwierdzono, że wiek mikroorganizmów jest tożsamy z wiekiem minerałów.

Nowy rozdział badań nad rozwojem życia

To przełomowe odkrycie nie tylko oferuje wgląd w dawne życie na Ziemi, ale także pomaga zrozumieć, w jaki sposób życie może przetrwać w ekstremalnych środowiskach. Głęboka biosfera jest nadal w dużej mierze niezbadana, ale z każdym nowym odkryciem zbliżamy się do rozwikłania tajemnic życia pod powierzchnią Ziemi.

Badania przedstawiono na łamach czasopisma Geochemistry, Geophysics, Geosystems.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas