Nie ma już żadnych wątpliwości. Ptaki stają się coraz mniejsze

Naukowcy przebadali 77 gatunków ptaków amazońskich i okazało się, że każdy z nich zmniejszył średnio swoją masę na przestrzeni ostatnich 40 lat. Co więcej, u 61 osobników zaobserwowano również średni wzrost długości skrzydeł. Sprawcą tego zamieszania jest globalne ocieplenie.

Drzym obrożny - jeden z 77 przebadanych gatunków
Drzym obrożny - jeden z 77 przebadanych gatunkówthibaudaronsonWikimedia Commons

O tym, że wskutek globalnego ocieplenia ptaki stają się coraz mniejsze, naukowcy informowali już jakiś czas temu, jednak ówczesne opracowanie dotyczyło ptaków migrujących, przez co spekulowano na temat wiarygodności tych badań.

W powyższym przypadku mogło istnieć wiele zmiennych, które ciężko byłoby dokładnie zbadać takich jak polowania, utrata siedlisk czy stosowanie pestycydów. Tym razem przyjrzano się grupie ptaków żyjących w jednym obszarze, dzięki czemu można było ograniczyć wiele niesprzyjających czynników.

Badanie przeprowadzono w brazylijskiej Amazonii i... wyniki okazały się identyczne. U każdego przebadanego gatunku średnia waga ciała spadła na przestrzeni ostatnich 40 lat. Dodatkowo u 61 z nich odnotowano średni wzrost długości skrzydeł, a stosunek długości skrzydeł do masy był u każdego osobnika średnio większy niż cztery dekady temu.

W tym czasie odnotowano także wzrost średniej temperatury powietrza o jeden stopień Celsjusza, a w samej porze suchej o 1,65. Ponadto pora sucha stała się bardziej sucha, a pora deszczowa bardziej deszczowa. To właśnie na skutek takich zmian ptaki zaczęły się przystosowywać do nowego klimatu.

Łatwiej te zmiany może wyjaśnić pochodząca z 1847 roku reguła Bergmanna, która mówi, że zwierzęta stałocieplne są tym większe, im chłodniejszy jest klimat, w którym żyją, i na odwrót. Ptaki zmniejszają swoją masę, jednocześnie zwiększając powierzchnię swojego ciała, by łatwiej oddawać ciepło.

Całe badanie opublikowano w czasopiśmie "Science Advances".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas