Nie ma ucieczki! Jest w każdej badanej próbce nasienia

To już kolejne w ostatnich miesiącach badanie dotyczące mikroplastiku w ludzkim organizmie szczególnie niepokojące w kontekście płodności. Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się o jego obecności w jądrach, a dzisiejsza publikacja wskazuje na każdą badaną próbkę spermy.

Mikroplastik wykryty w nasieniu. Co z jego wpływem na płodność?
Mikroplastik wykryty w nasieniu. Co z jego wpływem na płodność?123RF/PICSEL

Naukowcy po raz kolejny rozszerzają listę obecności mikroplastiku w ludzkim organizmie, na której dotąd znajdowały się łożysko, płuca, krew i mózg (jest on w stanie pokonać barierę krew-mózg, która jest ważnym biologicznym mechanizmem chroniącym ten cenny organ), a także niedawno zbadane jądra. Mikroplastik obecny był w każdej próbce przeanalizowanej przez naukowców University of New Mexico, średnio w ilości 329,44 mikrogramów na gram.

Na początku wątpiłem, czy mikroplastiki mogą przedostać się do układu rozrodczego. Kiedy po raz pierwszy otrzymałem wyniki dla psów, byłem zaskoczony. Byłem jeszcze bardziej zaskoczony, gdy otrzymałem wyniki dla ludzi
komentował wtedy jeden z autorów badań, Xiaozhong Yu.

Zwracał przy okazji uwagę na fakt, że jednym z obecnych w próbkach mikroplastików był polichlorek winylu (PWC), szeroko stosowany w wielu produktach przemysłowych i gospodarstwa domowego, który podejrzewa się o wpływ na spadek liczby plemników u mężczyzn na całym świecie, a tym samym płodność. I właśnie dostajemy kolejne niepokojące badanie zmuszające do podobnej refleksji, bo chińscy naukowcy zidentyfikowali mikroplastik w próbkach nasienia.

Mikroplastik w nasieniu

Mieli oni do dyspozycji 40 próbek nasienia pochodzących od zdrowych mężczyzn, którzy przeszli przedmałżeńską ocenę stanu zdrowia (ale warto też wspomnieć o 25 próbkach z innego chińskiego badania i kolejnych 10 z włoskich analiz, których badania przyniosły podobne wnioski). Do identyfikacji, określenia ilościowego i kategoryzowania polimerów mikroplastycznych wykorzystano mikrospektroskopię Ramana, ruchliwość plemników oceniano za pomocą analizy wspomaganej komputerowo, a morfologię oceniano za pomocą barwienia Diff-Quik.

Efekt? We wszystkich próbkach nasienia wykryto mikroplastik, po 2 cząsteczki na próbkę (o wielkości od 0,72 do 7,02 µm). Badacze zidentyfikowali osiem różnych polimerów, z których przeważały polistyren (31 proc.), polietylen oraz polichlorek winylu, wykazujące zróżnicowaną korelację z postępującą ruchliwością plemników, co zdaniem autorów podkreśla potrzebę dalszych badań nad potencjalnym wpływem mikroplastiku na reprodukcję narażenie.

Mikroplastik a zdrowie

Mówiąc krótko, chociaż mikroplastiki urosły do rangi wszechobecnego zanieczyszczenia środowiska, ich występowanie i skutki w populacji ogólnej pozostają w dużej mierze niezbadane, co wymaga natychmiastowej interwencji.

Zwłaszcza w kontekście kolejnych badań wskazujących ich prawdopodobny związek ze zmianę kształtu komórek w naszych płucach, poziomem cholesterolu, chorobami serca, uszkodzeniem komórek mózgowych, a także metabolizmem. Jeżeli zaś chodzi o płodność, to trudno uniknąć wrażenia, że mikroplastik może być rozwiązaniem zagadki spadającej od dziesięcioleci liczby plemników u mężczyzn.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas