Odkryto nieznane dotąd organiczne molekuły na Marsie

Łazik NASA, Curiosity odnalazł na Marsie nieznane dotąd organiczne molekuły. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu innej techniki analizy niż dotychczas. To odkrycie było możliwe przez... wcześniejszą usterkę łazika.

Jeszcze nie udało się znaleźć jednoznacznego dowodu na istnienie życia na Marsie, lecz wraz z nowym odkryciem, jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek. Curiosity odnalazł w piasku na Marsie organiczne molekuły, które są ważnym czynnikiem przy formowaniu się życia. Odkrycie zostało dokonane dzięki wcześniejszej usterce łazika. 

Pod koniec 2016 roku łazik najechał na większą przeszkodę i został przez to nieznacznie podbity. Zakończyło się to niestety usterką, uniemożliwiającą urządzeniu wiercenie, które do tej pory było głównym sposobem Curiosity na pozyskiwanie informacji o czwartej planecie od Słońca. Naprawa usterki zajęła inżynierom aż ponad rok, a misja łazika stanęła pod znakiem zapytania.  

Reklama

Na szczęście Curiosity został zaopatrzony w małe laboratorium, w którym znajdowało się dziewięć pojemników z rozpuszczalnikiem. Dzięki temu rozwiązaniu nadal mógł badać planetę nawet bez wiercenia. Wystarczyło znaleźć luźny fragment skały lub piasku i połączyć z rozpuszczalnikiem. Niestety pojemniki z rozpuszczalnikiem są jednorazowego użytku, dlatego naukowcy musieli uważnie decydować o tym, co powinno się w nich znaleźć. W jednej z próbek udał się znaleźć takie związki amoniak i kwas benzoesowy.

Rozwiązanie okazało się o tyle wygodne, że związki organiczne na Marsie są bardzo ciężkie do wykrycia. Głównie przez to, że po podgrzaniu rozpadają się na prostsze molekuły. Jeśli najpierw wejdą w reakcję z rozpuszczalnikiem, to jest większa szansa, że trafią do analizy gazowym chromatografem i spektrometrem masowym bez rozpadnięcia się.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Curiosity | Łazik marsjański | Życie na Marsie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy