Ozempic znowu na świeczniku. Odchudza czy tylko zmniejsza apetyt?

Analogi GLP-1 są skutecznymi środkami odchudzającymi, ale ich dokładne wciąż pozostaje dla nauki tajemnicą. W nowym badaniu leków typu Ozempic czy Wegovy badacze postanowili sprawdzić, czy jedynie hamują apetyt, czy może przyczyniają się również do spalania tłuszczu.

Analogi GLP-1 są skutecznymi środkami odchudzającymi, ale ich dokładne wciąż pozostaje dla nauki tajemnicą. W nowym badaniu leków typu Ozempic czy Wegovy badacze postanowili sprawdzić, czy jedynie hamują apetyt, czy może przyczyniają się również do spalania tłuszczu.
Ozempic może być skuteczniejszy, niż sądziliśmy. Nie tylko hamuje apetyt, ale i wspomaga spalanie tłuszczu /123RF/PICSEL

Naukowcy z Irlandii przeprowadzili badanie, którego wyniki opublikowali w czasopiśmie Journal of the Obesity Society, podejmując temat działania leków GLP-1 w leczeniu otyłości. Osoby przyjmujące te leki często zgłaszają, że odczuwają mniejszy głód i apetyt, w wyniku czego przyjmują mniej kalorii. 

Jednak wcześniejsze badania na myszach wykazały, że GLP-1 wydawały się również zwiększać zdolność myszy do wykorzystywania zmagazynowanego tłuszczu trzewnego, spalając w rezultacie więcej kalorii. Tłuszcz trzewny to tłuszcz otaczający narządy jamy brzusznej i uważa się, że jego nadmiar jest główną przyczyną problemów zdrowotnych związanych z otyłością.

Reklama

Jak naprawdę działa Ozempic?

Aby dokładniej zbadać to zjawisko, zespół przeprowadził małe, randomizowane i kontrolowane badanie z udziałem 30 pacjentów cierpiących na otyłość i obturacyjny bezdech senny (OBS). Często wiąże się on z otyłością, a osoby z OBS często mają również wyższy poziom stanu zapalnego tkanki tłuszczowej trzewnej - naukowcy chcieli sprawdzić, czy terapia GLP-1 może pomóc szczególnie tym pacjentom.

I tak, naukowcy podzielili uczestników na trzy grupy - osoby w grupie kontrolnej otrzymały pompę CPAP do wspomagania oddychania, będącą złotym standardem w leczeniu bezdechu, osoby z drugiej grupy liraglutyd, natomiast trzecia zarówno terapię liraglutydem, jak i CPAP. Aby zmierzyć ich zdolność do spalania tłuszczu, ochotników poddano badaniu PET-CT zarówno przed leczeniem, jak i po sześciu miesiącach leczenia (w obrazowaniu PET wykorzystuje się radioaktywny znacznik do pomiaru metabolizmu określonych komórek lub tkanek).

Ozempic hamuje apetyt i spala tłuszcz

W porównaniu z grupą kontrolną naukowcy odkryli, że osoby przyjmujące liraglutyd doświadczyły znacznego wzrostu zdolności spalania tłuszczu trzewnego. Osoby, które miały niższy wyjściowy metabolizm związany z tłuszczem trzewnym, również zwykle najlepiej reagowały na terapię GLP-1, a te, które zaobserwowały największe przyspieszenie metabolizmu, były również bardziej narażone na ogólną utratę wagi.

O’Shea i jego zespół zauważają, że badanie to miało charakter weryfikujący słuszność koncepcji, dlatego potwierdzenie zawartych tu ustaleń będzie wymagało dalszych prac. Jednocześnie liraglutyd jest starszym lekiem GLP-1, a nowsze leki, takie jak semaglutyd (Ozempic/Wegovy) i tyrzepatid (Mounjaro/Zepbound) są znacznie bardziej skuteczne we wspomaganiu utraty wagi, co może również oznaczać, że jeszcze lepiej pomagają spalać tłuszcz. 

Jak podsumowują autorzy, bezpieczne leczenie otyłości jest wciąż w powijakach i musimy w pełni zrozumieć, jak to leczenie działa. Zrozumienie, w jaki sposób te środki zwiększają spalanie energii, powinno być ważną częścią przyszłych badań.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: semaglutyd | ozempic face
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy