Pierwszy laserowy przeszczep rogówki w Polsce. Jedyny taki na świecie
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach jest pierwszym na świecie, gdzie dokonano przełomowego zabiegu. To laserowy przeszczep rogówki, gdzie lekarze wykorzystali nowatorską techniką opartą na laserach. Operacja zakończyła się sukcesem i jest to wielki przełom w medycynie oraz okulistyce w ujęciu całego globu.

- Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach przeprowadził pierwszy na świecie laserowy przeszczep rogówki.
- Zabieg zakończył się sukcesem, otwierając nowe możliwości w transplantologii rogówki.
- Operację wykonywał dr n. med. Bogumił Wowra, uczeń prof. Edwarda Wylęgały.
- Zastosowana technika opiera się na laserach zintegrowanych z mikroskopem operacyjnym.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Nowoczesne technologie znajdują także zastosowanie w medycynie. Potwierdza to przełomowy zabieg na skalę światową, który został wykonany w jednym ze śląskich szpitali. Po raz pierwszy na świecie przeprowadzono laserowy przeszczep rogówki, który zakończył się sukcesem.
Pierwszy na świecie laserowy przeszczep rogówki w katowickim szpitalu
Przełomu dokonali specjaliści w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, gdzie lekarze przeprowadzili pierwszy na świecie laserowy przeszczep rogówki. Było to bardzo trudne zadanie. W tym celu sięgnięto po nowatorską technikę opartą na laserach.
Zabieg zakończył się sukcesem i był łączony. To oznacza, że obejmował nie tylko przeszczep rogówki, ale i usunięcie zaćmy oraz wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej. Skomplikowanej operacji podjął się dr n. med. Bogumił Wowra, który jest uczniem prof. Edwarda Wylęgały.
"Ta pionierska operacja, przeprowadzona przy użyciu lasera zintegrowanego z mikroskopem operacyjnym, stanowi kontynuację i rozwinięcie technik laserowych, które prof. Edward Wylęgała wprowadził do transplantologii rogówki. Jako pierwszy w Polsce zastosował on laserowe metody w przeszczepach drążących oraz warstwowych rogówki - zarówno z użyciem lasera femtosekundowego, jak i ekscymerowego - ustanawiając nowy standard precyzji i bezpieczeństwa w chirurgii okulistycznej" - powiedział dr n. med. Bogumił Wowra.
Udany zabieg w skali światowej otwiera zupełnie nowe możliwości
Lekarze nie kryją dumy z udanego zabiegu. To istny przełom w skali całego świata, który otwiera nowe możliwości z zakresu przeszczepiania rogówki u pacjentów i oferowania im pomocy w walce z problemami obejmującymi wzrok.
Zabieg przeprowadzony w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach był bardzo trudny i wymagał ogromnej precyzji. Operację wykonano na pacjentce z zaawansowaną patologią rogówki oraz zaćmą. Najtrudniejszym momentem było cięcie przedniej torebki soczewki. Zabieg z wykorzystaniem lasera wymaga ultraprecyzji i ta część trwała zaledwie ułamek sekundy.
Dotychczas był to etap najbardziej wymagający technicznie i obarczony największym ryzykiem powikłań. Obecnie tę część operacji wykonuje laser w 0.03 sekundy, zapewniając niezrównaną dokładność, powtarzalność oraz bezpieczeństwo