Ponad rok temu przeszczepili mu pół twarzy i całe oko. Co u niego?

Lekarze wracają z aktualizacją stanu zdrowia weterana, któremu w ubiegłym roku przeszczepili pół twarzy i całe oko. Czy mężczyzna odzyskał wzrok i w końcu może prowadzić "normalne" życie?

Lekarze są zdumieni dobrym stanem zdrowia pacjenta po przeszczepie połowy twarzy i oka
Lekarze są zdumieni dobrym stanem zdrowia pacjenta po przeszczepie połowy twarzy i okaHaley Ricciardi/NYU Langone Healthdomena publiczna

Chirurdzy od lat z powodzeniem przeszczepiają rogówki i wykonują skomplikowane operacje poprawiające czy przywracające wzrok, ale całe oko? Tego typu przeszczep od dawna widziany jest jako święty Graalem nauk medycznych i chociaż badacze odnieśli pewne sukcesy na zwierzętach, gdzie przywrócili częściowe widzenie, to pierwszą próbę na żywym człowieku przeprowadzili dopiero w ubiegłym roku.

A mowa o przypadku wtedy 46-letniego amerykańskiego weterana Aarona Jamesa, który pracował przy obsłudze linii wysokiego napięcia i przeżył porażenie prądem elektrycznym na skutek przypadkowego dotknięcia przewodu pod napięciem 7200 V. Lekarze byli w szoku, że mężczyzna w ogóle przeżył porażenie i starali się zrobić wszystko, by poprawić komfort jego życia.

Przeszczepili mu pół twarzy i oko

Najlepszym ich zdaniem wyjściem był przeszczep twarzy wraz z całym okiem, bo podczas wypadku mężczyzna doznał też rozległych obrażeń nosa, warg, przednich zębów, lewego policzka i brody, czego z sukcesem dokonali podczas trwającej 21 godzin operacji. Zaraz po operacji przeszczepione oko wydawało się zdrowe, miało dobre ukrwienie, utrzymywało ciśnienie i generowało sygnał elektryczny.

Wszyscy zastanawiali się jednak, czy Aaron James będzie widział z jego pomocą? Teraz, ponad rok później, lekarze przychodzą z aktualizacją stanu zdrowia pacjenta. Oko dawcy w dalszym ciągu utrzymuje normalne ciśnienie i przepływ krwi, a do tego wygląda zupełnie normalnie, chociaż testy na zwierzętach sugerowały, że może znacznie się skurczyć. Badania wykazały również, że pręciki i czopki - wrażliwe na światło komórki nerwowe oka - przetrwały przeszczep, co budzi nadzieję, że pewnego dnia będzie można przeprowadzić przeszczep całego oka w celu przywrócenia wzroku.

Czy weteran widzi okiem dawcy?

Eduardo D. Rodriguez, kierownik Oddziału Chirurgii Plastycznej Hansjorg Wyss na Uniwersytecie Nowojorskim w Langone Health w USA, przekonuje, że są "naprawdę zdumieni wyzdrowieniem Aarona, który nie wykazuje żadnych epizodów odrzucenia", ale niestety nic nie zmieniło się w zakresie widzenia, mężczyzna nie zyskał wzroku w przeszczepionym oku.

Wciąż są jednak dobrej myśli, bo ostatnie badania pacjenta sugerują, że jego mózg może reagować na światło wpadające do oka dawcy, ale potrzebują więcej czasu, żeby dokładnie przeanalizować tę informację. Co więcej, sam pacjent przyznaje, że sam fakt posiadania oka, które wygląda normalnie, jest dla niego bardzo ważny, nawet jeśli będzie miało jedynie wartość "kosmetyczną". Do tego operacja pozwoliła mu odzyskać smak, węch i możliwość spożywania stałych pokarmów, w tym pizzy, a jak sam stwierdził, kiedy można jeść pizzę, wiadomo, że życie wraca do normalności.

Od czasu operacji w zasadzie wróciłem do bycia normalnym facetem, robiącym normalne rzeczy. Dostałem dar drugiej szansy i nie biorę ani chwili za pewnik. Odzyskałam jakość życia i wiem, że jest to krok naprzód na ścieżce pomocy przyszłym pacjentom
posumowuje.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Technologie przyszłości na targach IFA w BerliniePolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas