Pies gryzie patyk? Zabierz mu i sam spróbuj

Zgodnie z wynikami najnowszego badania, żucie twardych substancji, jak drewno, może zwiększyć poziom naturalnego przeciwutleniacza w ludzkim mózgu, co może w efekcie poprawić pamięć. Czyżby psy gryzące patyki dobrze wiedziały, co robią?

Psy ciągle coś żują. I wygląda na to, że wiedzą, co robią
Psy ciągle coś żują. I wygląda na to, że wiedzą, co robią123123RF/PICSEL

Dlaczego tak lubimy żuć gumę? Wcześniejsze badania wykazały, że może ono znacząco zwiększyć aktywność mózgu, co zauważają też autorzy nowego badania. Jak się okazuje, pobudzenie przepływu krwi do mózgu może poprawić różnorodne funkcje poznawcze i co ciekawie kliniczne dowody sugerują, że osoby, które mają trudności z żuciem, często charakteryzują się gorszymi funkcjami poznawczymi i większymi zaburzeniami umysłowymi.

Kluczowy przeciwutleniacz w mózgu

Chociaż nadal nie do końca wiadomo, jakie konkretne zmiany metaboliczne związane z funkcjami kognitywnymi mogą wystąpić po zwiększeniu przepływu krwi do mózgu, badania wykazały, że może to wiązać się z poprawą zdolności umysłowych. W nowym badaniu naukowcy postanowili zbadać jedną z możliwych przyczyn tego zjawiska, związaną ze stresem oksydacyjnym w tkankach neurologicznych, który odgrywa kluczową rolę w spadku funkcji poznawczych.

Kilka procesów metabolicznych wytwarza szkodliwe cząsteczki znane jako reaktywne formy tlenu, które mogą powodować kumulacyjne uszkodzenia oksydacyjne w ludzkim mózgu. Jednym z najlepszych mechanizmów obronnych mózgu przed stresem oksydacyjnym jest przeciwutleniacz o nazwie glutation (GSH), który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, w tym ochronę neuronów przed reaktywnymi formami tlenu.

Aby zbadać potencjalny wpływ żucia na poziom glutationu, badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem 52 zdrowych studentów z Korei Południowej. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa żuła gumę parafinową, a druga - drewniane łyżeczki medyczne. Uczestnicy żuli przypisany materiał przez pięć minut, a następnie badacze użyli spektroskopii rezonansu magnetycznego do zmierzenia poziomu glutationu w przedniej korze zakrętu czołowego mózgu, która odpowiada za kontrolę poznawczą.

Wyniki badania: Żucie drewna poprawia pamięć

Okazało się, że żucie znacząco zwiększyło poziom glutationu w mózgach uczestników, zwłaszcza w grupie żującej drewno. Zwiększenie poziomu glutationu korelowało z wynikami testów poznawczych - osoby, które żuły drewno i miały większy wzrost glutationu, również lepiej poradziły sobie w testach pamięci. Chociaż wyniki badania są obiecujące, autorzy zauważają, że potrzebne są dalsze, aby je potwierdzić i ustalić, jakie efekty daje żucie innych materiałów i przez dłuższy czas.

To pierwszy raport, który wskazuje, że żucie może zmieniać poziom przeciwutleniaczy w ludzkim mózgu, a wzrost poziomu przeciwutleniaczy jest związany z funkcjonowaniem poznawczym – piszą badacze. 
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?