Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" w pełni oddane. Można zwiedzać wszystkie wystawy

Od piątku 31 marca można zwiedzać wszystkie wystawy Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz". Na zwiedzających czeka niemal 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych. Instytucja jest przeznaczona dla wszystkich pasjonatów nauki, bez względu na wiek, wykształcenie oraz sprawność.

Fragment plakatu promującego PCN
Fragment plakatu promującego PCNpcn.org.plmateriały prasowe

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" oficjalnie oddane zostało 15 grudnia 2022 roku. Jednak zwiedzający musieli zaczekać jeszcze kilka miesięcy. W tym czasie odbywało się szkolenie animatorów, poszukiwano pracowników do laboratoriów oraz montowano i testowano ostatnie eksponaty. Dla pasjonatów nauki oddano interaktywne eksponaty i 5  pracowni, są to: Fablab, Pracownia Robotyka, Pracownia Biologia i Ekologia, Pracownia Chemia, Pracownia Fizyka.

Nie jest to muzeum, ani też plac zabaw. Utworzone nieopodal Rzeszowa centrum nauki to nieograniczona przestrzeń dla umysłu, dającą tyle możliwości ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy.
przekonuje Ilona Dusza-Rzeszowska, kierownik zespołu rozwoju i współpracy w PCN

Budynek zaprojektowany przez Marcina Furtaka z pracowni projektowej F11 wyglądem przypomina sterowiec, ma 19,5 metra wysokości. Całkowita powierzchnia wynosi ok. 6,5 tys. m kw., natomiast przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 3 tys. m kw.

Piętra wypełnione nauką

Instytucje, takie jak PCN, popularyzując naukę, często nawiązują do lokalnych specjalizacji. W Morskim Centrum Nauki w Szczecinie przykładowo będzie można dowiedzieć się więcej o żegludze i rybołówstwie, wziąć udział w warsztatach szkutniczych. Nie inaczej będzie w "Łukasiewiczu", gdzie tematykę wystaw powiązano z lotnictwem i kosmonautyką, jakością życia, informacją i telekomunikacją.

Parter przeznaczono na ekspozycję związaną z lotnictwem. Pierwsze piętro to wystawy dotyczące przyrody, laboratoria i pracownie:  fizyczna, chemiczna, biologiczno-ekologiczna, informatyczno-robotyczna i warsztatownia z narzędziami do majsterkowania. Drugie piętro przeznaczono na największą wystawę, w całości poświęconą człowiekowi — jak funkcjonuje nasz organizm, jak działają zmysły, układ nerwowy, mózg.

W PCN nie ma wytyczonych ścieżek, narzuconego kierunku itp. Każdy może dostosować trasę i wystawy do swoich preferencji i zainteresowań. Dodatkowymi atrakcjami mają być symulator lotu oraz możliwość zwiedzania w sezonie letnim wielozadaniowego samolotu An2.

W pierwszych dniach funkcjonowania, od piątku do niedzieli Centrum odwiedziło około 800 osób.

― Jestem bardzo dumny z tego, że po tylu latach starań udało się otworzyć PCN oraz z ludzi, którzy współpracowali, aby tę ideę wcielić w życie. I mamy naszego "Łukasiewicza", pierwsze tego typu centrum nauki w tej części kraju. I mamy też ambicje, żeby być nie tylko dla Podkarpacia, ale też stworzyć pewną przestrzeń popularyzacji nauki dla naszych sąsiednich regionów, ale też dla gości z Ukrainy i Słowacji. Istnieją ku temu warunki i predyspozycje, aby stać się rzeczywiście taką instytucją, która po tej stronie Wisły będzie popularyzować naukę w nowoczesny i przyjazny dla wszystkich sposób, pokazywać, jaki świat jest atrakcyjny, ciekawy, co można odkryć. Bo odkrywanie to jest sedno naszego istnienia i budowania naszej cywilizacji. ― powiedział Tomasz Michalski, zastępca dyrektora rzeszowskiego WDK ds. Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz".

"Łukasiewicz" znajduje się poza granicami Rzeszowa, w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena i naprzeciwko Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Araukaria brazylijska. Święte drzewo, któremu grozi wymarcieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas