Pory roku mają wpływ na zapłodnienie in vitro? Naukowcy zadziwieni

Nowe badanie przeprowadzone w Australii sugeruje, że skuteczność zapłodnienia in vitro zależy m.in. od czasu pobrania komórek jajowych, a mówiąc konkretniej pory roku, podczas której doszło do procedury.

Nowe badanie przeprowadzone w Australii sugeruje, że skuteczność zapłodnienia in vitro zależy m.in. od czasu pobrania komórek jajowych, a mówiąc konkretniej pory roku, podczas której doszło do procedury.
Metoda in vitro zdaje się znacznie skuteczniejsza, jeśli komórki jajowe są pobierane latem /123rf /123RF/PICSEL

Pory roku jednak mają wpływ na zapłodnienie?

Jak informują naukowcy w artykule opublikowanym na łamach magazynu Human Reproduction, w porach roku jest coś, co zdaje się wpływać na ludzką reprodukcję. Nowe badanie z Australii pokazuje bowiem, że zapłodnienie in vitro (IVF) jest najbardziej skuteczne, gdy komórki jajowe są pobierane latem.

Co ciekawe, poprzednie badania wykazały, że pory roku nie mają spójnego wpływu na transfery zarodków, implantację, ciążę lub wskaźniki żywych urodzeń, ale pobieranie komórek jajowych wydaje się tu "wyłamywać" ze schematu.

Naukowcy przeanalizowali dane z ośmiu lat i 3657 transferów zamrożonych zarodków przeprowadzonych przez jedną klinikę leczenia niepłodności w Perth. Spośród wszystkich tych zarodków, te powstałe z komórek pobranych w dni, w których słońce świeciło dłużej niż 10 godzin, miały o 28 proc. większe prawdopodobieństwo żywych narodzin niż te z komórek pobranych w dni ze słońcem świecącym przez mniej niż 7 godz. na dobę.

Reklama

Tym samym, jeśli komórki jajowe są pobierane latem, wskaźnik żywych urodzeń wynosi 31 proc., a jeśli jesienią, wskaźnik żywych urodzeń wynosi 26 proc. - wyniki dla wiosny i zimy plasują się gdzieś pomiędzy tymi wartościami. Bez znaczenia wydaje się za to fakt, kiedy embrion zostaje faktycznie przeniesiony do macicy. 

Lato to najlepszy czas na pobranie komórek jajowych

Jak podkreślają badacze, analizy zostały przeprowadzone z perspektywy czasu, więc nie mogą ujawnić bezpośredniej przyczyny i skutku, ale w 2022 roku mieliśmy do czynienia z badaniem z podobnymi rezultatami

Wynikało z niego, że pora roku i temperatura w czasie pobierania komórek jajowych znacząco wpłynęły na późniejszy wskaźnik żywych urodzeń. Mówiąc konkretniej, komórki jajowe pobrane latem w Bostonie miały o 42 proc. większe szanse na żywy poród niż te pobrane zimą

Co więcej, komórki jajowe pobrane w najcieplejsze dni miały o 34 proc. większe prawdopodobieństwo urodzenia żywego dziecka niż te pobrane w najzimniejsze dni. Oba badania sugerują więc, że pory roku mogą mieć istotny wpływ na czynność jajników. 

Dlaczego tak się dzieje? Trudno powiedzieć, naukowcy nie są zgodni co do tego, czy chodzi o temperaturę otoczenia, czas nasłonecznienia, witaminę D czy produkcję melatoniny. Nie wykluczają też zupełnie innych przyczyn:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy