Powstanie test krwi wykrywający demencję?

​Naukowcy odkryli, że we krwi można wykryć ślady demencji, na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów. Zidentyfikowano cząsteczki mikroRNA, które pomoże wykryć prosty test krwi.

Powstanie skuteczny test krwi wykrywający demencję?
Powstanie skuteczny test krwi wykrywający demencję?123RF/PICSEL

Wciąż nie ma skutecznego leku na demencję - zanim nie powstanie (o ile w ogóle), chorzy mogą tylko przygotować się na stopniową utratę pamięci i funkcji poznawczych. Proces można złagodzić podając odpowiednie leki, ale do tego konieczna jest odpowiednio wczesna diagnoza.

- Potrzebujemy testów, które idealnie zareagują przed wystąpieniem demencji i wiarygodnie oszacują ryzyko późniejszej choroby. Jesteśmy pewni, że wyniki naszego obecnego badania torują drogę takim testom - powiedział André Fischer, neurolog z Deutsches Zentrum für Neurodegenerative Erkrankungen (DZNE).

Naukowcy przeprowadzili testy laboratoryjne na mysich hodowlach komórkowych, a także przebadali 132 osoby oraz 53 ochotników z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Udało się zidentyfikować trzy rodzaje cząsteczek mikroRNA, które powiązano ze sprawnością umysłową. Specyficzne biomarkery obecne we krwi wiązały się z 90-procentowym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera w ciągu dwóch lat. Te same wykryte cząsteczki mikroRNA powiązano z procesami zapalnymi w mózgu i neuroplastycznościa. 

- Naszym zdaniem są one nie tylko markerami, ale również mają aktywny wpływ na procesy patologiczne. To czyni je potencjalnymi celami dla terapii. Zauważyliśmy u myszy, że zdolność uczenia się poprawia się, gdy te mikroRNA są blokowane za pomocą leków. Zaobserwowaliśmy to u zwierząt z deficytami umysłowymi związanymi z wiekiem, a także u myszy z uszkodzeniami mózgu podobnymi do tych występujących w chorobie Alzheimera - dodał André Fischer.

Znalezione biomarkery mikroRNA mogą wskazywać, jak demencja opanuje mózg. Pozwoli to na oszacowanie przyszłego ryzyka wystąpienia tej choroby u zagrożonych grup. To z kolei będzie pomocne w rozwoju nowych terapii. 

Niestety, wciąż nie stworzono testu krwi, który poprawnie wykrywałby biomarkery mikroRNA w próbce. Naukowcy mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości taki test przesiewowy powstanie. 

"Wydarzenia": Implant słuchowy zmienił ich życie . Trwa kolejna edycja wyjątkowego festiwalu "Ślimakowe Rytmy "Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas