Problemy psychiczne widać we krwi. Powstał test wykrywający lęk i niepokój

Naukowcy opracowali innowacyjny test, który pozwala określić ryzyko pojawienia się stanów lękowych i ustalić aktualny poziom choroby, a także wskazuje najlepszy sposób jej leczenia oraz przyszłe czynniki ryzyka.

Naukowcy opracowali innowacyjny test, który pozwala określić ryzyko pojawienia się stanów lękowych i ustalić aktualny poziom choroby, a także wskazuje najlepszy sposób jej leczenia oraz przyszłe czynniki ryzyka.
Test krwi może pokazać, co dzieje się w naszym ciele i mózgu /123RF/PICSEL

Badanie próbek krwi to wygodny i obiektywny sposób na poznanie nie tylko tego, co dzieje się w naszych ciałach, ale i mózgach. Naukowcy od wielu lat przekonują, że można w ten sposób wykrywać choroby psychiczne i pracują nad testami pozwalającymi na szybką i trafną diagnozę, która nie będzie kwestionowana jak te opierające się na samoopisie czy obserwacji. Jednym właśnie podzielił się startup MindX Sciences, a mowa o rozwiązaniu, które pozwala wykryć stany lękowe i przewidzieć, czy choroba pacjenta ulegnie w przyszłości pogorszeniu i jak takie czynniki, jak np. zmiany hormonalne, mogą wpłynąć na jego stan.

Lęk i niepokój można wykrywać z krwi

Reklama

Naukowcy wykorzystali tu techniki, które opracowali we wcześniejszych badaniach dotyczących testowania krwi pod kątem depresji, zespołu stresu pourazowego, choroby afektywnej dwubiegunowej i bólu. Aby zidentyfikować odpowiednie biomarkery stanów lękowych, zespół zaprosił zaś do badań pacjentów Indianapolis VA Medical Center, których podzielił na trzy grupy. Pierwsza grupa, zwana grupą odkrywania biomarkerów, składała się z 58 osób (41 mężczyzn i 17 kobiet), u których poziom lęku zmieniał się co najmniej raz z jednej wizyty na drugą - ta grupa umożliwiła zespołowi poszukiwanie biomarkerów, które mogą być powiązane ze zmianami w stanach lękowych.

Znalezione dzięki nimi biomarkery o największym potencjale były testowane na drugiej grupie walidacji, która składała się z 40 osób (32 mężczyzn i 8 kobiet) i to właśnie z jej pomocą naukowcy upewniali się, że biomarkery mogą przewidywać zmiany lęku w sposób niezawodny i dokładny. Po tej walidacji zestaw biomarkerów wykorzystano do przewidywania stanów wysokiego lęku i klinicznie ciężkiego lęku w trzeciej grupie, składającej się z blisko 200 osób.

W ten sposób naukowcy odkryli i potwierdzili 19 biomarkerów krwi, które można wykorzystać do przewidywania zmian w zakresie stanów lękowych. A należy pamiętać, że to bardzo powszechna przypadłość, która znacznie pogarsza jakość życia i jest niezwykle trudna w leczeniu, bo specjaliści mają problem ze znalezieniem równowagi między terapią a lekami (często uzależniającymi, które mogą jeszcze pogorszyć problem).

Co więcej, korzystając z biomarkerów, które przewidują ryzyko zaburzeń lękowych w przyszłości, lekarze mogą nawet zapobiegać zaburzeniom lękowym, zanim się zaczną, nasilą lub powrócą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: test z krwi | choroby psychiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama