Przełom w badaniach. Zaobserwowano najodleglejsze galaktyki
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wykorzystany do granic własnych możliwości i dzięki temu udało się zaobserwować najodleglejsze galaktyki w historii, które znajdują się nawet ponad 30 miliardów lat świetlnych od nas. Jak to możliwe, skoro wszechświat powstał kilkanaście miliardów dla temu?
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znajduje się w przestrzeni od blisko trzech lat i ciągle zaskakuje. Naukowcy "zmusili" potężne obserwatorium do pracy na granicy jego możliwości. Gra była warta świeczki, bo w ten sposób udało się dostrzec najodleglejsze galaktyki w historii obserwacji kosmosu!
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił najodleglejsze galaktyki
Potężne obserwatorium skierowano w miejsce, gdzie niedługo po Wielkim Wybuchu powstał wszechświat. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pozwolił w ten sposób na zaobserwowanie czegoś, co naukowcy określili mianem najodleglejszych galaktyk. Odkrycie wymaga jeszcze potwierdzenia, ale już teraz mówi się o przełomie.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przebił więc własny rekord, bo obserwatorium już wcześniej pozwoliło znaleźć najodleglejsze galaktyki we wszechświecie. Tym razem mamy do czynienia z pięcioma obiektami, których wiek szacuje się na około 200 mln lat po Wielkim Wybuchu.
Jakby tego było mało, to najodleglejsze galaktyki odkryte przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mają znajdować się od nas nawet w odległości aż 34 miliardów kilometrów. Powiecie pewnie: ale jak to, skoro wszechświat datuje się na około 13,6 miliarda lat świetlnych?
Pamiętajmy o tym, że wszechświat ulega rozszerzeniu i choć nadal nie znamy dokładnej prędkości jego ekspansji, tak dysponujemy przybliżonymi wartościami. Dlatego najodleglejsze galaktyki wcale nie znajdują się obecnie około 13,6 miliarda lat od nas, a znacznie dalej. Naukowcy chcą dokładniej przyjrzeć się nowemu odkryciu i następnie je potwierdzić.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pobił własny rekord
Jeśli odkrycie zostanie potwierdzone, to w ten sposób zostanie przebity poprzedni rekord ustanowiony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Dotychczas najodleglejszą galaktyką zaobserwowaną z użyciem tego obserwatorium była JADES-GS-z14-0, której wiek oszacowano na około 280 milionów lat po Wielkim Wybuchu.
Oszacowanie dokładnego wieku tych galaktyk i określenie czasu ich powstania nadal stanowi spore wyzwanie, ale z pewnością zbliżamy się do pierwszej generacji galaktyk, ponieważ na ich powstanie pozostało nam zaledwie około 150 milionów lat.
W międzyczasie naukowcy pracują na jeszcze potężniejszym obserwatorium. To Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman, który ma zostać wystrzelony za kilka lat.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!