Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Wtorek, 21 listopada 2023 (11:45) Aktualizacja Piątek, 24 listopada 2023 (13:26)
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) jest zaawansowanym obserwatorium kosmicznym. Został wystrzelony w grudniu 2021 roku, a pierwsze zdjęcie zobaczyliśmy pół roku później. JWST to następca Teleskopu Hubble'a, zaprojektowany do obserwacji we wczesnych fazach historii wszechświata, w tym formowania się pierwszych galaktyk i gwiazd. JWST wykorzystuje technologię obserwacji w podczerwieni, która pozwala mu dostrzec obiekty zbyt słabe lub zbyt odległe dla teleskopów działających w widzialnym zakresie światła. Jego unikalne możliwości sprawiają, że jest obecnie jednym z najpotężniejszych teleskopów kosmicznych.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - najważniejsze informacje
Teleskop Jamesa Webba dostarcza kolejne zdjęcia i informacje o kosmosie. /Twitter/NASA /materiały prasowe

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    urządzenie, technologia

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2022

Co to jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba?

Teleskop Jamesa Webba był budowany w latach 2007-2021 w ramach projektu realizowanego przez amerykańską NASA, europejską ESA oraz kanadyjską CSA. Jest on dopełnieniem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Głównym celem teleskopu Webba jest obserwacja gwiazd, które powstały jako pierwsze po Wielkim Wybuchu. Z jego pomocą naukowcy mogą także badać formowanie się galaktyk i ich ewolucje, powstawanie gwiazd i systemów planetarnych. 

Teleskop Webba składa się:
  • ze statku kosmicznego (Spacecraft Element, SE), 
  • systemu optycznego (Optical Telescope Element, OTE), 
  • modułu urządzeń naukowych (Integrated Science Instrument Module, ISIM) 
  • FGS/NIRISS (Fine Guidance Sensor and Near Infrared Imager and Slitless Spectrograph.
Statek kosmiczny jest zbudowany z platformy satelitarnej, osłony i paneli słonecznych, a także anteny oraz urządzenia sterującego teleskopem. Na system optyczny składa się zwierciadło główne i pomocnicze, podsystem optyczny AFT, systemy strukturalne, podsystemy zarządzania temperaturą oraz radiatory ADIR. 

Najważniejszym elementem całego teleskopu jest platforma satelitarna Spacecraft Bus. To właśnie w niej znajdują się różne urządzenia obliczeniowe, napędowe, komunikacyjne oraz strukturalne. W platformie zainstalowana jest także dużą część sprzętu naukowego, w tym Command and Data Handling system oraz system chłodzenia MIRI. Jest ona wykonana przede wszystkim z kompozytu grafitowego. W platformie umieszczony jest także centralny komputer, pamięć oraz system komunikacyjny.

Ciekawostki o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba

  • Teleskop został nazwany na cześć James Webba, który był drugim administratorem NASA.
  • Pierwsze zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zostało opublikowane przez NASA 11 lipca 2022 r.
  • Platforma satelitarna Spacecraft Bus waży 350 kg i podtrzymuje teleskop o wadze 6,5 tony.
  • Teleskop musi pracować w bardzo niskich temperaturach wynoszących nawet -223°C. Jest to konieczne, aby promieniowanie własne urządzenia nie zakłócało obserwacji odległych obiektów. Jest on wyposażony w osłonę słoneczną marki Northrop Grumman. Osłona ta ma pięć warstw i jest wykonana z kaptonu powleczonego po obu stronach glinem. Dzięki temu ma większą zdolność do odbijania światła. Dwie membrany zwrócone w stronę słońca są dodatkowo pokryte krzemem i glinem, co zapewnia im świetne przewodnictwo elektryczne. To z kolei wpływa na ograniczenie gromadzenia się ładunków statycznych. 
  • System optyczny Teleskopu Kosmicznego James Webba składa się z czterech zwierciadeł, elementów konstrukcyjnych oraz podsystemów wspomagających. Główne lustro jest zbudowane z 18 sześciokątnych elementów, które są ułożone w kształt plastra miodu. 
  • Zwierciadła teleskopu są zrobione z berylu i pokryte złotem oraz krzemionką. Dzięki temu są one bardzo lekkie. Główne z nich waży tylko 705 kg, czyli ponad 100 kg mniej niż to użyte w zwierciadle Hubble’a.
  • Teleskop znajduje się na orbicie wokółsłonecznej, w pobliżu punktu libracyjnego L2, który jest około 1 500 000 km od ziemi. Aby uniknąć cienia ziemi i księżyca, który zakłóca prawidłowe działanie baterii, nie może on znajdować się dokładnie w tym punkcie. Orbita teleskopu jest korygowana silnikami rakietowymi. 
  • Rozkładanie i instalacja teleskopu przebiegała etapami. Prace rozpoczęły się 25 grudnia 2021 r., a zakończyły 28 kwietnia 2022 r., gdy ustawiono wszystkie zwierciadła i przeprowadzono ich testy. 

Temat Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - Wiadomości

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - Wideo