Przeoczyliśmy jedno masowe wymieranie? Naukowcy nie mają wątpliwości
Naukowcy byli przekonani, że jesteśmy właśnie w środku szóstego masowego wymierania, ale najnowsze badanie sugeruje inny scenariusz. Czy to możliwe, że przeoczyliśmy pierwsze, które miało miejsce pół miliarda lat temu?
Badacze Uniwersytetu Południowej Danii są przekonani, że znaleźli dowody na to, że trwające właśnie masowe wymieranie jest w rzeczywistości siódmym, a nie jak dotąd sądzono szóstym, w historii naszej planety. Masowe wymieranie to termin, którego używamy do określenia gwałtownego w skali geologicznej wyginięcia wielu gatunków, co odbywa się na skutek globalnych czynników środowiskowych, jak zmiany klimatyczne czy katastrofy kosmiczne.
I podczas gdy wzorce wymierania zmieniają się w czasie, ogólnie przyjmuje się, że przed aktualnym na Ziemi zaszło jeszcze pięć innych masowych wymierań, z czego najgorsze były ordowickie, które unicestwiło nawet 85 proc. żyjących wtedy gatunków oraz permskie, które przetrwało tylko 4 proc. gatunków, ale najsłynniejsze jest chyba kredowe, które zakończyło erę dinozaurów:
- wymieranie ordowickie - ok. 438 mln lat temu
- wymieranie dewońskie - ok. 374 mln lat temu
- wymieranie permskie - ok. 250 mln lat temu
- wymieranie triasowe - ok. 201 mln lat temu
- wymieranie kredowe - ok. 66 mln lat temu