Przy oddychaniu coś dziwnego dzieje się z naszymi oczami. O co chodzi?

Wzrok jest niezwykle przydatnym zmysłem, dzięki któremu możemy w lepszy sposób poznawać otaczający nas świat. Jednakże wiele jego zagadek wciąż jest ukrytych. Teraz naukowcy ujawnili, że nasze oczy w tajemniczy sposób zmieniają się wraz z oddechem.

Nasze oczy skrywają jeszcze wiele tajemnic
Nasze oczy skrywają jeszcze wiele tajemniceevl123RF/PICSEL

Przez ostatni wiek dowiedzieliśmy się, że źrenice nie tylko reagują na światło, ale także na pobudzenie fizyczne, leki, choroby, emocje, stres, czy używki.

W najnowszych badaniach zespół naukowy z Instytutu Karolinska w Szwecji w swoich badaniach wykorzystał specjalną kamerę do zmierzenia wielkości źrenic u ponad 100 ochotników. Podczas dwóch pięciominutowych sesji uczestnicy badań musieli patrzeć na szary ekran z czarnym krzyżykiem. Podczas jednej sesji oddychali tylko przez nos, a w drugiej tylko przez usta. Poszczególne sesje odbywały się w innych dniach i przy słabym oświetleniu.

Ponadto naukowcy wykonali trzecią sesję, która była zadaniem wizualnym składającym się z kilku etapów. Polegało ono m.in. na wychwyceniu pojawiających się charakterystycznych oznaczeń. Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Nowe badania ujawniły wyjątkowy związek między źrenicami a oddychaniem

Specjaliści w trakcie badań zauważyli, że rozmiary naszych źrenic zmieniają się przy każdym wdechu i wydechu. Nowe dane mają rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie, które pojawiły się w ostatnich latach.

Jak piszą naukowcy w swoim artykule: "Wielkość źrenicy konsekwentnie osiąga swoje minimum w okolicach początku wdechu i maksimum podczas wydechu". Wzorzec ten był niezmienny zarówno podczas spokojnego oddychania (przez nos lub usta), jak i podczas prostych zadań wzrokowych.

Co zastanawiające, nowe wyniki badań są sprzeczne z wcześniejszymi publikacjami, w których stwierdzano, że źrenice są najmniejsze podczas wydechu. Naukowcy w nowym eksperymencie analizowali kilka cykli oddechowych, by wychwycić subtelne zmiany zachodzące w naszych oczach. Specjaliści zwracają uwagę, że właśnie nowe podejście może wyjaśniać niektóre z wcześniejszych sprzecznych informacji.

Badacze nie wiedzą, dlaczego źrenice reagują z oddechem, lecz mają na to kilka teorii. Obecne i wcześniejsze badania wykazały, że mniejsze źrenice lepiej rozróżniają szczegóły, zaś większe są lepsze w wykrywaniu słabych bodźców.

"Nasze odkrycia wskazują na możliwość, że sama percepcja wzrokowa może zmieniać się pomiędzy optymalizacją pod kątem rozróżniania podczas wdechu i wykrywania podczas wydechu w ramach jednego oddechu" - piszą badacze.

Jednocześnie naukowcy wskazują, że nadal nie odkryto mechanizmów stojących za zmianami w wielkości źrenic w zależności od cyklu oddechowego. Kolejne badania tego procesu mają wyjaśnić wszelkie tajemnice.

Rezultatem tych badań może być opracowanie nowatorskich wskaźników diagnostycznych. Już teraz źrenice wykorzystuje się m.in. do mierzenia poziomu świadomości i wykrywania chorób psychicznych.

Wyniki badań zostały opublikowane na platformie naukowej bioRxiv.

Znalazł szkielet stegozaura w swoje urodziny. Rekordowa cena na aukcjiAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas