Przypadki ospy małpiej wśród Brytyjczyków. Czy są powody do obaw?

W Wielkiej Brytanii pojawiły się pierwsze od dawna przypadki ospy małpiej. Czy jest to powód do obaw?

Owrzodzenie osoby cierpiącej na ospę małpią
Owrzodzenie osoby cierpiącej na ospę małpiąmateriały prasowe

Pacjenci, którzy zarazili się ospą małpią, podróżowali niedawno do Nigerii, gdzie prawdopodobnie mieli kontakt z patogenem tuż przed powrotem do domu, jak informuje Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). Obecnie są leczeni w Guy's Hospital w Londynie, a ich stan jest stabilny.

Ospa małpia po raz pierwszy w historii pojawiła się w Wielkiej Brytanii w 2018 r., a od tego czasu w kraju odnotowano sporadyczne przypadki. Teraz wirus wrócił, a w niespokojnych czasach pandemicznych, zagrożenie może być większe niż wcześniej.

Czym jest ospa małpia? Jakie są objawy?

Ospa małpia to rzadka choroba zakaźna odzwierzęca (zoonoza), która jest wywoływana przez wirusa ospy małpiej z rodzaju Orthopoxvirus, przenoszonego przez wiewiórki. Po raz pierwszy odnotowano ją w 1958 r. u naczelnych przetrzymywanych w niewoli, a przypadki u ludzi pojawiły się w 1970 r. w Zairze.

Choroba rzadko przenosi się na ludzi, a takie przypadki przez długi czas odnotowywano wyłącznie w centralnej Afryce. W 2003 r. patogen pojawił się w USA, a w 2018 r. we wspomnianej Wielkiej Brytanii. W Polsce nie było przypadków zachorowań.

Ponieważ ospa małpia należy do tej samej rodziny co ospa prawdziwa i ospa wietrzna, większość ludzi przechodzi ją w sposób łagodny i zdrowieje w ciągu kilku tygodni. Początkowe objawy ospy małpiej u ludzi obejmują gorączkę, bóle mięśniowe, bóle głowy, obrzęk węzłów chłonnych i zmęczenie. Może pojawić się wysypka - najpierw na twarzy, a następnie rozprzestrzeniająca się na inne części ciała. Wysypka może przyjmować różne postaci - jak w przypadku ospy wietrznej.

Choroba może się rozprzestrzeniać w wyniku bliskiego kontaktu z osobą zarażoną. Wirus może przedostać się do organizmu przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe, oczy, nos lub usta. Patogenem można się zarazić przez kontakt ze zwierzętami, takimi jak małpy, szczury i wiewiórki, lub przez skażone wirusem przedmioty, takie jak pościel czy ubrania.

Zagrożenie dla społeczeństwa ospą małpią jest określane jako bardzo niskie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas