Reklama

Przypadki ospy małpiej wśród Brytyjczyków. Czy są powody do obaw?

W Wielkiej Brytanii pojawiły się pierwsze od dawna przypadki ospy małpiej. Czy jest to powód do obaw?

Pacjenci, którzy zarazili się ospą małpią, podróżowali niedawno do Nigerii, gdzie prawdopodobnie mieli kontakt z patogenem tuż przed powrotem do domu, jak informuje Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). Obecnie są leczeni w Guy's Hospital w Londynie, a ich stan jest stabilny.

Ospa małpia po raz pierwszy w historii pojawiła się w Wielkiej Brytanii w 2018 r., a od tego czasu w kraju odnotowano sporadyczne przypadki. Teraz wirus wrócił, a w niespokojnych czasach pandemicznych, zagrożenie może być większe niż wcześniej.

Czym jest ospa małpia? Jakie są objawy?

Ospa małpia to rzadka choroba zakaźna odzwierzęca (zoonoza), która jest wywoływana przez wirusa ospy małpiej z rodzaju Orthopoxvirus, przenoszonego przez wiewiórki. Po raz pierwszy odnotowano ją w 1958 r. u naczelnych przetrzymywanych w niewoli, a przypadki u ludzi pojawiły się w 1970 r. w Zairze. 

Reklama

Choroba rzadko przenosi się na ludzi, a takie przypadki przez długi czas odnotowywano wyłącznie w centralnej Afryce. W 2003 r. patogen pojawił się w USA, a w 2018 r. we wspomnianej Wielkiej Brytanii. W Polsce nie było przypadków zachorowań.

Ponieważ ospa małpia należy do tej samej rodziny co ospa prawdziwa i ospa wietrzna, większość ludzi przechodzi ją w sposób łagodny i zdrowieje w ciągu kilku tygodni. Początkowe objawy ospy małpiej u ludzi obejmują gorączkę, bóle mięśniowe, bóle głowy, obrzęk węzłów chłonnych i zmęczenie. Może pojawić się wysypka - najpierw na twarzy, a następnie rozprzestrzeniająca się na inne części ciała. Wysypka może przyjmować różne postaci - jak w przypadku ospy wietrznej.

Choroba może się rozprzestrzeniać w wyniku bliskiego kontaktu z osobą zarażoną. Wirus może przedostać się do organizmu przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe, oczy, nos lub usta. Patogenem można się zarazić przez kontakt ze zwierzętami, takimi jak małpy, szczury i wiewiórki, lub przez skażone wirusem przedmioty, takie jak pościel czy ubrania.

Zagrożenie dla społeczeństwa ospą małpią jest określane jako bardzo niskie.INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ospa małpia | Wirusy

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy