Ptaki z Patagonii zajadają się truflami

Naukowcy odkryli, że pochodzące z Ameryki Południowej ptaki żyją w prawdziwym luksusie, a dokładniej mówiąc, ich dieta składa się głównie z różnych gatunków trufli. Następnie podczas wydalania zwierzęta rozpraszają żywe zarodniki grzybów, umożliwiając ich rozprzestrzenianie. Ten nowo odkryty przykład symbiozy może pozwolić nam lepiej zrozumieć rolę ptaków w bytowaniu grzybów w innych ekosystemach.

Trufle na śniadanie, obiad i kolacje? Kto bogatemu zabroni?
Trufle na śniadanie, obiad i kolacje? Kto bogatemu zabroni?OpisskaWikimedia

Trufle wytwarzają swoje owocniki pod powierzchnią ziemi, co niesie za sobą oczywiście wiele zalet, jednak wiąże się również z tym, że grzyby mają problem z rozsiewaniem zarodników. W tym celu muszą im pomóc zwabione zapachem zwierzęta.

Okazuje się, że w południowo-zachodniej Patagonii (Argentyna i Chile) tymi zwierzętami są między innymi endemiczne ptaki: Scelorchilus rubecula oraz Pteroptochos tarnii, zwany przez miejscowy "huet-huet".

- Wcześniej zakładano, że tylko ssaki spożywają i rozprzestrzeniają zarodniki trufli, więc nasze badanie jest pierwszym, które dokumentuje również ptaki, które to robią - powiedział Marcos Caiafa, jeden z autorów opracowania.

Temat wcześniej nieznanej symbiozy przykuł uwagę naukowców całkiem przypadkiem. Podczas prac nad innym badaniem zauważyli oni, że podczas wykopywania trufli, ptaki podążały za nimi, sprawdzając miejsca, w których naruszono glebę.

Scelorchilus rubecula osiąga do 20 centymetrów długości
Scelorchilus rubecula osiąga do 20 centymetrów długościHaplochromisWikimedia

Następnie znaleźli oni grzyby z wydziobanymi kawałkami, aż w końcu zobaczyli oni latające stworzenie zajadające się truflą. Po takim następstwie zdarzeń postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Zebrali oni i przebadali pod kątem DNA trufli ekskrementy gatunków Scelorchilus rubecula oraz Pteroptochos tarnii. Okazało się, że grzyby były obecne w około 40 proc. kału zwierząt.

Później za pomocą specjalnej techniki naukowcy sprawdzili, czy zarodniki obecne w odchodach są żywotne. Wyniki były pozytywne.

Całość zebrano do kupy i opublikowano w czasopiśmie Current Biology.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas