Równonoc w 2024 roku. Dzień, w którym zaczyna się jesień

Równonoc jesienna nieuchronnie zwiastuje zakończenie lata. To wyjątkowe zjawisko ma miejsce tylko dwa razy w roku i jest zależne od kilku czynników. Czym dokładnie charakteryzuje się równonoc jesienna? Na czy polega i co w tym czasie dzieje się z dniem i nocą? Odpowiadamy.

Czym jest równonoc jesienna?

Równonoc jesienna będzie w tym roku 22 września. To zjawisko, podczas którego dzień trwa niemal tyle samo co noc. Po równonocy Słońce przez pół roku - do równonocy wiosennej - będzie oświetlać krócej półkulę północną, a dłużej półkulę południową.

Dzieje się tak za sprawą odchylenia naszej planety pod kątem 23,5° od płaszczyzny eliptycznej orbity, po której Ziemia obiega ona Słońce. 

Reklama

W trakcie wspomnianej wędrówki przesuwa się miejsce bezpośredniego padania promieni słonecznych na Ziemię, co jest związane z regularną zmianą odległości pomiędzy tymi dwoma ciałami niebieskimi - Ziemią i Słońcem. Tylko dwa razy do roku płaszczyzna orbity, a co za tym idzie, również kąt padania promieni słonecznych na Ziemię przebiega dokładnie przez równik. W tym momencie obydwie półkule są oświetlone w tym samym stopniu - właśnie to zjawisko określamy mianem równonocy

Ile trwa dzień i noc podczas równonocy jesiennej?

Jak sama nazwa wskazuje, podczas równonocy jesiennej następuje zrównanie dnia z nocą. Jest to czas, w którym ich długość jest prawie taka sama. Jednak twierdzenie, że zarówno dzień, jak i noc trwają dokładnie po 12 godzin, jest może nie tyle co błędne, ale bardzo ogólne. Różnica w ich długości jest bowiem bardzo mała - wynosi od 1 do 10 min.

Wspomniana różnica czasu podczas równonocy jesiennej jest spowodowana m.in. rozmiarem kątowym Słońca, które nie jest punktem, tylko potężną kulą gazu. Jednak astronomowie do obliczeń musieli przyjąć konkretne punkty, skąd wynika rozbieżność. Ponadto w przypadku promieni słonecznych docierających na Ziemię mamy również do czynienia z refrakcją atmosferyczną, czyli rozpraszaniem się promieni świetlnych w ziemskiej atmosferze.

Kiedy zaczyna się jesień w 2024 roku?

Jesień kalendarzowa co roku niezmiennie rozpoczyna się 23 września. Natomiast początek jesieni astronomicznej jest datą ruchomą, którą wyznacza równonoc jesienna. W tym roku astronomiczna jesień rozpoczyna się w niedzielę, 22 września, o godz. 14:43. Astronomiczna jesień potrwa aż do przesilenia zimowego (najkrótszego dnia w roku), który w 2024 roku wypada 21 grudnia. 

Początek astronomicznej jesieni jest ruchomy, ponieważ obowiązujący nas kalendarz gregoriański zakłada, że Ziemia do pełnego okrążenia wokół Słońca potrzebuje dokładnie 365 dni. Jednak w rzeczywistości to 365 dni, 5 godzin i 48 minut. Aby wyrównać powstałą równicę czasu, co cztery lata w roku przestępnym dodajemy do kalendarza cały dodatkowy dzień (4 × 5 godzin 48 minut = 24 godziny). To właśnie ta różnica czasu wpływa na ruchomość początku astronomicznych pór roku

Przeczytaj także:

Wykryto ślady tajemniczej struktury na krańcu naszego Układu Słonecznego

Podczas nurkowania odnalazł tajemnicze fragmenty urządzeń z kosmosu

Naukowcy rozszerzają ekosferę egzoplanet. Powód jest zaskakujący

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Równonoc jesienna | obserwacje astronomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy