Słodzisz kawę i herbatę? Nauka ma odpowiedź, czy musisz przestać
Wielu z nas lubi swoją kawę czy herbatę pić na słodko, z dodatkiem łyżki cukru. Jednak popularne jest przekonanie, że szczególnie źle może to się odbić na naszym zdrowiu. Nowe badania zbliżają nas do prawdy na ten temat.
Kawa z paroma łyżkami cukru czy herbata na słodko to dla wielu napoje, które pozwalają przeżyć dzień. Niemniej istnieje poważne przekonanie, że pijąc je, narażamy się na problemy zdrowotne. Nic dziwnego, wszakże nadmierne spożywanie cukru zwiększa ryzyko chorób cywilizacyjnych, jak otyłość czy wysokie ciśnienie.
Takie efekty mogą wywoływać: sztucznie słodzone soki czy napoje gazowane. Dlatego, mimo swoich upodobań, często rezygnujemy z cukru także przy piciu kawy bądź herbaty. Jednak czy faktycznie powinniśmy? Temu po raz pierwszy przyjrzała się właśnie duńsko-holenderska grupa naukowców.
Co z tą szkodliwością słodkiej herbaty i kawy?
Słodzona w normalnych ilościach kawa i herbata ma mniej cukru niż dzisiejsze produkowane soki czy napoje gazowane. Do tej pory jednak wiedza na temat wpływu ich picia na nasze zdrowie była niewielka.
W swoich badaniach naukowcy z Leiden University Medical Center i Steno Diabetes Center Copenhagen stworzyli analizę kohorty uczestników badań męskiej populacji Danii przeprowadzonych w latach 1985/1986 bez chorób układu krążenia, raka lub cukrzycy w momencie włączenia do badania, którzy zgłosili regularne spożywanie kawy lub herbaty. Przy swoich badaniach duńsko-holenderski zespół sprawdzał śmiertelność.
Do obliczania jej powiązania ze spożywaniem herbaty lub kawy z cukrem wykorzystano analizę metodą regresji Coxa, a dokładnie do określenia związku między stosowaniem cukru w kawie i herbacie a pierwszorzędowymi i drugorzędowymi punktami końcowymi.
Wyniki wykazały, że wśród badanych spożycie cukru w herbacie i kawie nie wykazywało istotnego związku z ryzykiem śmiertelności z żadnej przyczyny, cukrzycy lub śmiertelności związanej z chorobami sercowo-naczyniowymi lub rakiem.
W przypadku kawy autorzy badań zwrócili uwagę na to, że uwzględniło ono tylko czarną kawę filtrowaną i nie uwzględniało nowych rodzajów, które mogą mieć większe ilości cukru (np. kawy rozpuszczalne w saszetkach). Naukowcy podkreślają bowiem, że mowa tu o umiarkowanej liczbie cukru na filiżankę w granicach 5 gramów. Wyniki badań wskazują więc, że nie musimy bać się słodkiej kawy czy herbaty, jeśli tylko... nie wrzucamy do niej kilkunastu łyżek cukru.